Hastane çalışanlarında stres ve yönetimi
Hospital workers stress and stress management
  1. Tez No: 414665
  2. Yazar: NESRİN ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma bir üniversite hastanesinde çalışan doktor, hemşire ve teknikerlerin örgütsel stres kaynaklarını ve stresle başa çıkma tarzlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlandı. Araştırmanın verileri Tekirdağ ilinde Namık Kemal Üniversitesi Eğitim ve Araltırma Hastanesi'nde Kasım 2014/Şubat 2015 tarihleri arasında 187 çalışan ile toplandı. Araştırmanların verileri araştırmacı tarafından literatür bilgisi doğrultusunda hazırlanan 14 soruluk sosyo-demografik bilgi formu, Örgütsel Stres Kaynakları Ölçeği ve Stresle Baş Etme Ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel analizler (ortalama, standart sapma, frekans), Mann Whitney U, Kruskal Wallis testleri ve Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Hastanede çalışanların yaş ortalaması 32,70±8,70, çalışanların %73,3'ü (n=137) erkek, %64,7'si (n=121) üniversite ve üzeri eğitim durumuna sahip, %51,9'u (n=97) hemşire, çalışanların ortalama çalışma yılları 8,67 ± 7,90, haftalık çalışma saatleri ise 47,63 ± 10,57 olduğu bulundu. Yaş ile sosyal stres verici ve işle ilgili stres vericiler arasında pozitif yönde zayıf ileri derece anlamlı bir ilişki vardır. Sosyal, iş ile ile ilgili, fiziksel çevreden kaynalanan ve kendini yorumlamadan kaynaklı stres vericiler ve değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlılı bir fark bulundu. Stresle baş ederken kendini güvenli yaklaşım ve sosyal destek arama yaklaşımı ile değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was designed as a cross-sectional and descriptive to determine the way of coping with stress and organizational sources of stress with doctors, nurses and technicians in a university hospital. The data was collected in Tekirdağ in a university hospital with 187 hospital stuff between November 2014 and February 2015. The data collected with socio-demographic questionnaire of 14 questions which prepared in accordance with literature by researchers, Organizational Sources of Stress Scale and Coping with Stress Scale. The data was evaluated by Descriptive Statistical Analysis (mean, standard deviation, and frequency), Mann-Whitney, Kruskal-Wallis Tests and Spearman Correlation Analysis. The average age of employees at the hospital was found 32.70 ± 8.70. 73.3% of the employees (n = 137) were male and 64,7's% (n = 121) with university or higher education level, 51.9% of them were (n = 97) nurses, working an average was found 8.67 ± 7.90 years, and the weekly working hours was found 47.63 ± 10.57. There was a statistically significant and positively weak correlated among age with work-related stress and socially distressing. There was a statistically significant bettwen some variables and source of stress about social, work, physical environment and self expression. There was a statistically significant bettwen some variables and coping with stress by self-confident approach and social support.