Saltanattan cumhuriyete toplumsal değişimi sağlamlaştırma aracı olarak Atatürk dönemi yaygın eğitim kurumları ve toplumsal değişime etkileri
As a means of strenghtening the change from the reign to the republic widespread education institutions and their effects on social change in the period of Atatürk
- Tez No: 642958
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türkiye Cumhuriyeti toplumunu anlamak ve daima kendisini geliştirir durumda olmasını sağlamak amacıyla tezimizde, Saltanattan Cumhuriyete geçişle beraber ortaya çıkan toplumsal değişim hareketleri yaygın eğitim boyutuyla irdelenmiştir. Toplumun yeni durum karşısında yaşadığı zorlanmaları azaltmak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni ileriye taşımak amacıyla Atatürk tarafından oluşturulan kurumlar ile bu kurumların faaliyetleri incelenmiştir. İnceleme konusu kapsamında söz konusu yaygın eğitim kurumları ile ilgili literatür taraması yapılmış ve nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi modeli kullanılmıştır. Böylelikle kurumlara toplumsal değişim penceresinden bakılmış, kurumların toplumsal değişime etkileri araştırılmıştır. Tezimiz altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın amacı, yöntemi, önemi, problem durumu, sınırlılıkları ve tanımları belirtilmiştir. İkinci bölümde, incelenmekte olan dönem içinde Türkiye Cumhuriyeti'nin değişim öyküsü anlatılmış ve toplumsal değişme kavramı tanımlanarak Türkiye Cumhuriyeti'ne has olarak irdelenmiştir. Toplumsal değişme kavramının eğitim ile ilişkilendirilmesinin yapıldığı üçüncü bölümde ise yaygın eğitim üzerinde durulmuş ve yaygın eğitim kavramı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise incelenmekte olan yaygın eğitim kurumlarının amacını aktarmak amacıyla, Atatürk İlke ve İnkılapları ile çağdaşlaşma yolunda çizilen yol haritası aktarılmıştır. Böylelikle toplumsal değişmeye etkisi incelenecek olan kurumların dayandığı ilkeler vurgulanmıştır. Beşinci bölümde, söz konusu yaygın eğitim kurumlarının faaliyetlerinin incelenmesine geçilmiş ve faaliyetler toplumsal değişme açısından incelenmiştir. Konu bağlamında; Millet Mektepleri, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Halkevleri'nin çalışmaları araştırılmıştır. Sonuç olarak altıncı bölümde, Atatürk dönemi yaygın eğitim kurumlarının dönemin toplumsal değişimine olumlu yönde etki ettiği kanısına varılmıştır. Ulaşılan sonuçla ilgili olarak, toplumsal değişimin günümüzde de devam etmekte olan bir süreç olduğu ve yaygın eğitim kurumlarına sadece hobi evleri gözüyle bakılmaması gerektiği vurgulanmıştır. Bu konuyla ilgili olarak yaygın eğitimin önemi belirtilerek günümüz ve gelecek için önemli gördüğümüz önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to understand the society of the Republic of Turkey and to provide continuous self-improvement, the social change movement that emerged with the transition from reign to republic has been examined in terms of widespread education. The institutions and their activities which had been launched by Ataturk in order to reduce the difficulties for society against the new situation and to move the Republic of Turkey forward were examined. Literature review for these widespread education institutions was conducted and a document review model was used which is one of qualitative research methods. Thus, institutions were looked at through the window of social change and the effects of institutions on social change were investigated. Our thesis consists of six parts. The purpose, importance, problem status, limitations of the research are stated in the first part. In the second part of our thesis, the story of change of the Republic of Turkey in related time period is told. In the section, the concept of social change is defined and examined as specific to the Republic of Turkey. In the third chapter where the concept of social change is associated with education, widespread education is emphasized and explained. In the fourth chapter, the route drawn towards to modernization by Atatürk principles and revolutions are verbalized in order to convey the purpose of the mass education institutions being examined. Thus, the principles on which the institutions will be examined for the impact of social change are explained In the fifth chapter, it is started to examine mentioned mass education institutions and their activities are studied from the point of social change movement. In the context of the subject; Natioanal Schools, Turkish Historical Institution, Turkish Language Institution and Community Home studies have been investigated. As a result, in the sixth chapter, the Ataturk period was concluded that the common educational institutions had a positive effect on the social change of the period. Regarding the result reached, it was emphasized that social change is an ongoing process today and that common educational institutions should not be considered only as hobby houses. Some suggestions have been made regarding this issue, indicating the importance of widespread education.