Sürdürülebilir kent içi ulaşımda bisiklet yollarının planlanması; İstanbul, Gaziosmanpaşa ilçesi örneği
Planning bicycle roads in sustainable urban transportation; Istanbul, Gaziosmanpaşa district example
  1. Tez No: 566953
  2. Yazar: FATİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER İSMET ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın konusu sürdürülebilir kent içi ulaşımının bir parçası olarak bisiklet ulaşımı açısından Gaziosmanpaşa İlçesi potansiyellerini irdeleyerek, değerlendirmelerde bulunmaktır. Özellikle sanayinin gelişmesinden günümüze kadar olan zaman diliminde hızlı artan kent nüfusunun ulaşım ihtiyaçları da aynı oranda artmıştır. Bu ulaşım ihtiyaçlarının büyük bir kısmı ise icat edildiği günden bugüne kadar çeşitlenen ve daha da elde edilebilir olan otomobillerle karşılanmaktadır. Yaygın olan bu ulaşım anlayışının ekonomik, çevre ve insan sağlığı açısından olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerin en aza indirilmesi, doğal kaynakların gelecek nesillerinde ihtiyaçları gözetilerek daha adil ve akılcı kullanılması ile ekonomik, toplumsal ve doğal çevre açısından faydalar sağlanması yönleriyle sürdürülebilir ulaşım kavramı değerlendirilmiştir. Sürdürülebilir kent içi ulaşım kavramı ile otomobil odaklı ulaşım anlayışının aksine, toplu taşıma ile bütünleşmiş yaya ve bisiklet ulaşımı gibi fosil yakıt tüketiminin minimize edildiği ulaşım türlerinin teşvik edildiği, yenilenebilir kaynaklardan maksimum fayda sağlanmasına odaklanılmaktadır. Bisiklet ulaşımı uygulamalarına bakıldığında arazi kullanım kararları ile uyumlu, toplu taşıma ile entegre, tasarımsal olarak kullanıcıyı tatmin eden, yönetimsel olarak koordineli bir şekilde desteklenen ve denetlenen uygulamaların başarılı olduğu değerlendirilmiştir. Gaziosmanpaşa İlçesi demografik yapısı, topografik ve iklimsel yapısı, arazi kullanım kararları bağlamında bisiklet ulaşımı konusunda potansiyelleri irdelenmiştir. Ayrıca ilçede mevcutta bulunan Küçükköy-Alibeyköy Bisiklet Yolu Projesi bu perspektifte değerlendirilerek bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is to evaluate the potentials of Gaziosmanpaşa in terms of bicycle access as a part of sustainable urban transportation and to make evaluations. In particular, the transportation needs of the urban population which has increased rapidly from the development of industry to the present, have increased at the same rate. Most of these transportation need sare met by automobiles that have been diversified and available to date. This widespread transportation concept has negative effects on economic, environmental and human health. The concept of sustainable transportation has been evaluated in order to minimize these impacts, to provide benefits for the future generations of natural resources with respect to economic, social and natural environment with more fair and rational use. Contrary to the concept of sustainable urban transportation and automobile-oriented transport concept, the focus is on providing maximum benefit from renewable sources, where the types of transport that minimizes fossil fuel consumption such as pedestrian and bicycle transportation integrated with public transport are encouraged. Considering the bicycle transportation applications, the applications which are compatible with the land use decisions, integrated with the public transportation, satisfying the user by design and supported and supervised in a coordinated manner are evaluated as successful. The demographic structure, topographic and climatic structure of the Gaziosmanpaşa district and its potential for bicycle transportation in the context of land use decisions have examined. In addition, the Küçükköy-Alibeyköy Cycling Road Project in the district has evaluated in this perspective and some suggestions have made.