İnovasyon ve istihdama etkileri
Innovation and effects on employment
- Tez No: 567023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Küreselleşme süreci ile birlikte artan rekabet, firmaları üretim süreçlerinde sürekli değişime zorlayarak yeni teknolojilerin ve ürünlerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Uluslararası alanda yaşanan yoğun rekabet içerisinde firmaların rakiplerine üstünlük sağlayabilmeleri için; AR&GE'ye gerekli yatırımları yaparak teknolojik yeniliğe ulaşabilmeleri ve inovasyon süreçlerini yönetebilmeleri gerekmektedir. Firmaların benimsemiş olduğu inovasyon ve değişim stratejileri ürünlere olan talebi artırmakta, dolayısıyla üretim artışını destekleyerek istihdam olanakları da yaratmaktadır. Çalışmada; inovasyonun istihdam üzerindeki etkileri inovasyonun kavramsal çerçevesi ve AR&GE'nin inovasyona katkısıyla birlikte ele alınarak incelenmiştir. İnovasyon ve istihdam arasındaki ilişkiyi analiz etmeye yönelik çalışmalardan elde edilen ampirik sonuçlar farklılık arz etmektedir. Şöyle ki, inovasyon süreciyle birlikte yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte bir yandan yeni iş alanları ortaya çıkarken aynı zamanda mevcut bazı işler de yok olabilmektedir. Bu nedenle teknolojik yeniliklerin istihdamı artırıp artırmayacağı süreç ve ürün inovasyonu bazında değerlendirildiğinde akademik çevrelerde bir konsensüse ulaşılamamakla birlikte, yaygın görüş özellikle ürün inovasyonunun istihdam üzerindeki etkilerinin pozitif yönde olduğu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The increasing competition with the process of globalization has forced companies to constantly change their production processes, thereby leading to the emergence of new technologies and products. To gain an advantage over their competitors in the intense competition in the international arena, companies must be able to achieve technological innovation and manage innovation processes. Innovation and change strategies adopted by companies increase the demand for products, thereby supporting the increase in production and creating employment opportunities. This study examined the effects of innovation on employment alongside the conceptual framework of innovation and the contribution of R&D to innovation. Studies analyzing the association between innovation and employment have reported different empirical findings. In fact, with the technological developments experienced in the innovation process, new business areas are emerging, while some existing jobs may disappear. Although no consensus has thus been reached in academic circles whether technological innovations, especially in production and processes, increase employment, the common view is that the effects of product innovation on employment are positive.