Primer perkütan koroner girişim uygulanan st-segment elevasyonlu miyokard infarktüsü tanılı 80 yaş üstü hastaların bir yıllık takip sonuçları
One-year follow-up results of patients over 80 years of diagnosis with st-segment elevation myocardial infarction which was applied primary percutaneous coronary intervention
- Tez No: 788383
- Danışmanlar: DOÇ. MUHAMMET GÜRDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünyada yaşlı nüfusunun artmasıyla orantılı olarak klinik pratikte karşılaşılan ST-segment elevasyonlu miyokard infarktüs (STEMİ) tanılı yaşlı ve çok yaşlı hastaların sıklığı da artış göstermektedir. STEMİ hastaları için tüm yaş gruplarında öncelikli tercih edilen reperfüzyon stratejisi primer perkütan koroner girişim olmasına rağmen klinik çalışmalarda 80 yaş ve üstü kırılgan hastaların yeterli oranda temsil edilmediği görülmektedir. Bu çalışmada STEMİ tanısıyla hastaneye kabul edilen ve primer perkütan koroner girişim uygulanan ≥80 yaş hastaların hastane içi ve bir yıllık takip dönemindeki klinik izlem sonuçlarını, kardiyak istenmeyen olay gelişimi ile ilişkili faktörleri araştırmayı ve bu sonuçların 80 yaş altı hastaların verileriyle karşılaştırmayı amaçladık. Toplamda 449 STEMİ hastası çalışmaya dahil edildi. Hastalar 80 yaş ve üzeri ve 80 yaş altı olarak iki alt gruba ayrıldı. 80 yaşın altındakilerin sayısı 350, 80 yaş ve üzerinde olanların sayısı ise 99'du. Bu iki grubun, klinik özellikleri, kardiyovasküler risk faktörleri, hastane içi komplikasyonlar ve olayları, perkütan koroner girişim özellikleri ve 1 yıllık sonuçları karşılaştırıldı. Ayrıca 80 yaş ve üzeri hastalarda, hastane içi mortalite, 1 yıllık mortalite ve 1 yıl içinde gelişen tekrarlayan kardiyak olayları predikte eden faktörler araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In proportion to the increase in the elderly population in the world, the frequency of elderly and very elderly patients with a diagnosis of ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI), which is encountered in clinical practice, is also increasing. Although primary percutaneous coronary intervention is the preferred reperfusion strategy for STEMI patients in all age groups, it is seen that frail patients aged 80 and over are not adequately represented in clinical studies. In this study, we aimed to investigate the clinical follow-up results of patients aged ≥80 years, who were admitted to the hospital with the diagnosis of STEMI and underwent primary percutaneous coronary intervention, during the in-hospital and one-year follow-up period, the factors associated with the development of cardiac adverse events, and to compare these results with the data of patients under 80 years of age. A total of 449 STEMI patients were included in the study. The patients were divided into two subgroups as 80 years and older and under 80 years old. The number of those under the age of 80 was 350, and the number of those aged 80 and over was 99. The clinical features, cardiovascular risk factors, in-hospital complications and events, percutaneous coronary intervention characteristics and 1-year results of these two groups were compared. In addition, factors predicting in-hospital mortality, 1-year mortality, and recurrent cardiac events within 1 year were investigated in patients aged 80 years and older.