Preemptif intravenöz deksketoprofen trometamol uygulamasının ortognatik cerrahi sonrası ağrı, şişlik ve hasta konforu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of preemptive intravenous dexketoprofen trometamol on pain, swelli̇ng and patient comfort after orthognathic surgery
  1. Tez No: 567078
  2. Yazar: YUSUF NURİ KABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ortognatik cerrahi, çene-yüz deformitelerini düzeltmek amacıyla sıklıkla yapılan invaziv, majör cerrahi operasyonları kapsamaktadır. Ortognatik cerrahi ile oluşan inflamatuar sürecin neden olduğu postoperatif ağrı ve ödem hasta konforunu önemli ölçüde etkilemektedir. İnflamatuar sürecin daha iyi yönetilmesi giderek artan sayıda araştırmanın konusu olmaktadır. Bu amaçla non-steroidal antiinflamatuar ilaçlar, kortikosteroidler ve opioid analjezikler kullanılabilmektedir. Preemptif analjezi, nosiseptif ve merkezi stimülasyonun neden olduğu postoperatif ağrıyı yönetmek için tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu çalışmanın amacı, ortognatik cerrahi geçiren hastalarda preemptif intravenöz deksketoprofen trometamol uygulamasının postoperatif dönemde oluşan ağrı ve ödem üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bu klinik çalışma kontrollü, tek merkezli, prospektif, çift kör ve randomize olarak planlandı. Çalışmaya dâhil edilen 30 hasta rastlantısal olarak 2 gruba ayrıldı ve Grup I (deksketoprofen trometamol, n=15)'deki hastalara insizyondan 30 dk önce 50 mg/ml intravenöz deksketoprofen trometamol, Grup II (plasebo, n=15)'deki hastalara ise intravenöz serum fizyolojik uygulandı. Postoperatif ağrı tedavisi için hastalara hasta kontrollü ağrı kesici cihazı ile birlikte tramadol verilerek postoperatif VAS değerleri kaydedildi. Şişlik 3 boyutlu streiofotogrametri yöntemi ile değerlendirildi. Preemptif deksketoprofenin plasebo grubuna göre postoperatif tramadol tüketiminde, postoperatif 3. saat ve 24 saatlik ortalama VAS değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüşe neden olduğu tespit edildi (p0,05). Çalışmanın sonucunda intravenöz deksketoprofenin preemptif uygulamasının postoperatif 24 saatlik süreçte etkili analjezi sağladığı ve opiod tüketimini anlamlı derecede azalttığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery includes invasive, major surgical procuders that are frequently performed to correct maxillofacial deformities. Since postoperative pain and oedema can significantly affect patient comfort after orthognathic surgery, many methods have been investigated for the management of the inflammatory process. Non-steroidal anti-inflammatory drugs, corticosteroids and opioid analgesics are used to control postoperative pain and oedema. Pre-emptive analgesia is a preferred method for managing postoperative pain caused by nociceptive and central stimulation. The aim of this study was to investigate the effects of preemptive intravenous dexketoprofen trometamol administration on postoperative pain and oedema in orthognathic surgery. This controlled clinical study was designed as a single centre, prospective, double-blind, randomized. Thirty patients that included in the study were randomly divided into two groups (n = 30). 50 mg / ml intravenous dexketoprofen trometamol were administrated 30 minutes before incision in patients group I (deksketoprofen trometamol n = 15) and intravenous sterile saline were administrated 30 minutes before incision in patients' group II (placebo n = 15). Tramadol with patient-controlled analgesia were given for management of postoperative pain. Visual analogue scale was used to evaluate postoperative pain. 3dMD Face System (3dMD, ATLANTA, GA, USA) was used to measure postoperative swelling. There was a statistically significant decrease postoperative tramadol consumption and VAS scores in preemptive dexketoprofen group (p0,05). In conclusion, preemptive administration of intravenous dexketprophen provide adequate analgesia effect in the postoperative 24-hour period and reduce opioid consumption in orthognathic surgery.