Beyin nöroinflamasyon modelinde resveratrolün oksidatif ve histopatolojik değişiklikler ile SIRT1 geni ifadesi üzerine etkileri
Effects of resveratrol on oxidative and histopathological changes with SIRT1 gene expression in brain neuroinflammation model
  1. Tez No: 567094
  2. Yazar: SELAHATTİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇİĞREMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Neurology, Medical Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada sıçanlarda LPS-indüklü nöroinflamasyon modeli ile oluşturulan nörodejenerasyonda, resveratrolün ve EX-527'nin beyinde moleküler genetik, biyokimyasal, bilişsel ve histopatolojik parametreler üzerinden var ise nöroprotektif etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmamızda 55 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanların beyin dokusundan; SIRT1 geninin ifadesi, biyokimyasal analizler ve histopatolojik incelemeler yapıldı. Sıçanların bilişsel incelemeleri Morris su labirenti deneyi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is investigating the effects of resveratrol and EX-527 on LPS-induced neuroinflammation rat model brain as molecular genetic, biochemical, cognitive and histopathological and whether there is any neuroprotective activity. Material and Method: This study was carried out with 55 Wistar albino male rats. SIRT1 gene expression, biochemichal analyses and histopathological examination were made in rat brain tissue. Analysis of cognitive effects of disease model was practiced by Morris water maze.