English language teacher immunity: The METU case
İngilizce öğretmen bağışıklığı: ODTÜ vakası
  1. Tez No: 567103
  2. Yazar: DENİZ SAYDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil öğretmeninin bağışıklığının (language teacher immunity) nasıl geliştiğini ve işlev gösterdiğini araştırmak, bu kavramın motivasyonla ilgili göstergelerini ve sonuçlarını ortaya koymak ve olumsuz bağışıklığın nasıl yeniden yapılandırılabileceğini keşfetmektir. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak için çoklu veri toplama metodu kullanılmıştır. Öncelikle, bireysel, ikili, ya da üçlü gruplarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Burada amaç, Türkiye bağlamında her bir bağışıklık türü altındaki hocaların özelliklerini ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın nicel kısmında ise, bu çalışmada oluşturulan İngiliz Dili Öğretim Elemanlarının Bağışıklığı anketi bir devlet üniversitesinin Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda çalışan 187 İngilizce öğretim elemanına uygulanmıştır. Burada amaç, araştırmanın yapıldığı yerdeki hocaların bağışıklık kategorilerindeki dağılımını görmektir. Son aşamada, öğretmen bağışıklığının bireysel gelişimini görmek için birebir derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, temel bağışıklık türleri olarak olumlu ve olumsuz öğretmen bağışıklığı türlerini ortaya çıkarmış ve çalışmaya katılan 187 öğretim elemanının çoğunun yüksek bağışıklık düzeyine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, örneklemde yer alan öğretmenlerin demografik özelliklerinin bağışıklık düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve bu özelliklerin bağışıklık düzeyleri üzerinde temel bir etkiye sahip olmadıkları bulunmuştur. Demografik özelliklerin yalnızca bağışıklığın bazı boyutlarına etki ettiği ortaya çıkmıştır. Derinlemesine bireysel görüşmeler olumlu ve olumsuz bağışıklığa sahip öğretmenlerin öz-organizasyon sürecinde farklı gelişimsel yollar takip ettiklerini ve çeşitli faktörlerin bağışıklık düzeyini etkilediğini ortaya koymuştur. Son olarak, olumsuz bağışıklığın olumlu bağışıklığa dönüştürülmesi için izlenebilecek yollara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how language teacher immunity develops and functions, to reveal the motivational implications and consequences of this new construct, and to explore the ways of rebooting maladaptive teacher immunity. To achieve the aims of the study, multiple data collection methods were used. First, individual or pair interviews were conducted to reveal teacher characteristics under each immunity type in Turkish context. In the quantitative part of the study, the English Language Teacher Immunity Questionnaire devised in this study was administered to 187 instructors working at the School of Foreign Languages of a public university to explore the distribution of the teachers across language teacher immunity types. The survey was followed by in-depth interviews to explore the personal development of L2 teacher immunity. The findings revealed that the main teacher immunity types are productively immunized and maladaptively immunized teacher categories, and the majority of the 187 teachers had high immunity levels. Furthermore, the effect of the demographic characteristics on teachers' immunity levels was explored and it was seen that demographic characteristics do not have a major impact on immunity levels. They only had an impact varying from major to minor on some dimensions of immunity. The results of the in-depth individual interviews revealed that productively immunized and maladaptively immunized teachers follow different paths of development through the self-organization process and various factors affect their immunity levels. Finally, the study explored ways of transforming maladaptive teacher immunity into productive form of immunity.