Fostering well-being and immunity among in-service high school English language teachers in Turkey: A quasi-experimental study
Türkiye'deki hizmet içi lise İngilizce öğretmenlerinin iyi olma halinin ve öğretme bağışıklığın artırılması: Yarı deneysel bir çalışma
- Tez No: 815036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Linguistics, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de lise öğretmenlerinde iyilik hali ve öğretmen bağışıklığın araştırılmasıdır. Katılımcılar Türkiye'de devlet okulları bağlamında lise öğretmenleridir. Veriler, müdahale öncesi ve sonrası müdahale puanları ile toplanmıştır ve nitel veri kaynakları, yarı yapılandırılmış görüşmeler, katılımcıların öğrenme günlükleridir. Sonuçlar, ilişki, başarı ve bağlılığın katılımcıların refahını önemli ölçüde yordadığını ortaya koydu. Anlam ve olumlu duygular, refahın/iyi olma halinin yordayıcıları değildir. Bağışıklık için nitel sonuçlar, tüm anlamlılık değerlerinin veya katsayı anlamlılık değerlerinin .05'ten küçük olduğunu, yani ilgili alt ölçeklerin yordama yeteneğinin anlamlı olduğunu (öğretme özyeterliği, dayanıklılık, öğretmeye yönelik tutumlar, öğrenmeye açıklık, sınıf duygulanımı) göstermektedir. Fakat, bulgular öğretme bağışıklığı kapsamında tükenmişlik değerini önemsiz olduğunu göstermiştir. Bu bulgulara dayanarak, çalışma, hizmet içi öğretmenler için öğretmen eğitimi programlarına refah ve bağışıklığın entegre edilmesi için pedagojik çıkarımlar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate well-being and immunity among high school English teachers and the identify the effects of an 8-week intervention programme. The participants were high school teachers working in İstanbul which is metropolitan city in Turkey. The data were collected from pre-post and delayed intervention scores and the qualitative data resources were semi-structured interviews and learning diaries of participants. The results revealed that relationship, accomplishment, and engagement are significantly predictive of the participants' well-being. The meaning and positive emotions are not predictors of well-being. For immunity, the qualitative results suggest that while, all the significance values or coefficient sig values are smaller than .05, meaning that the prediction ability of the relevant subscales is significant( teaching self-efficacy, resilience, attitudes towards teaching, openness to experience, and classroom affectivity), the value for burnout is non-significant. Based on these findings, the study provides pedagogical implications and suggestions for integrating well-being and immunity in teacher-education programmes for in-service teachers