Hemşirelerin intramüsküler enjeksiyona yönelik bilgi düzeylerinin ve bölge tercih nedenlerinin araştırılması
Determination of knowledge level of nurses on intramuscular injection and factors influencing the site preference of nurses
- Tez No: 567122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARABAĞ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerin intramüsküler enjeksiyona yönelik bilgi düzeylerinin ve bölge tercih nedenlerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı-kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın uygulaması 11 Haziran 2018-10 Eylül 2018 tarihleri arasında KHDH'de çalışan 205 hemşireden 153'üne ve KÜSAUH'de çalışan 135 hemşireden 80'ine olmak üzere toplam 233 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Bu sayı ile evrenin %68.5'ine ulaşılmıştır. Araştırma verileri uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından oluşturulan“Hemşirelerin IM Enjeksiyona Yönelik Bilgi Düzeylerinin ve Bölge Tercih Nedenlerinin Araştırılmasına Yönelik Veri Toplama Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde hemşirelerin vaka sorularına verdiği toplam doğru cevap puan ortalamaları hesaplanmıştır. Sorulardan alınan puan ortalamalarının bağımsız değişkenlere göre analizinde non-parametrik testlerden Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis-H testleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada hemşirelere ilişkin değişkenler incelenmiş ve hemşirelerin %65.7'sinin KHDH'de, %34.3'ünün ise KÜSAUMH'de çalıştığı belirlenmiştir. IM enjeksiyona yönelik bilgi düzeyi toplam doğru cevap puan ortalaması 55.93±16.53 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the knowledge levels of the nurses about intramuscular (IM) injection and the factors affecting their site preference. Materials and Methods: This descriptive cross-sectional study was carried out with a total of 233 nurses, including 153 out of 205 working in obstetrics and gynecology hospitals and 80 out of 135 in KÜSAUH, between June 11, 2018 and September 10, 2018. With this number, 68.5% of the target population of the study has been reached. The data were collected by using the“Data Collection Form for the Determination of Knowledge Level of Nurses on IM Injection and Factors Influencing the Site Preference of Nurses”which was prepared by the researcher by receiving an expert opinion. In the data evaluation process, the total mean scores of correct answers given by nurses to case questions were calculated. Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests, which were nonparametric tests, were used to analyze the mean scores according to the independent variables. Results: In the study, variables related to nurses were examined and it was determined that 65.7% of nurses were working in obstetrics and gynecology hospitals and 34.3% were working in KÜSAUMH. Total mean scores of correct answers to questions about the knowledge level on IM injection was found to be 55.93 ± 16.53. Some of the independent variables discussed in the research are the latest training program completed by the nurses, information sources used in IM injection applications, site/sites where they learn to perform IM injection during their nursing training courses, and site/sites commonly used for IM injection application.