Alt ekstremite lenfödeminde faz I kompleks dekonjestif fizyoterapinin denge ve yürüyüş üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of phase I complex decongestive physiotherapy on balance and gait in lower extremity lymphedema
  1. Tez No: 567121
  2. Yazar: ANIL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı alt ekstremite lenfödeminde Faz I Kompleks Dekonjestif Fizyoterapinin (KDF) denge ve yürüyüş üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya 18-70 yaş aralığında, unilateral alt ekstremite lenfödemi olan 16 katılımcı dahil edilmiştir. Ödem, çevre ölçümü ve Frustum yöntemi ile; eklem hareket açıklığı gonyometre ile; kas kuvveti, manuel kas testi ve bir maksimum tekrar yöntemi ile; statik denge Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, dinamik denge Fonksiyonel Uzanma Testi, Lateral Uzanma Testi ve 30 sn Saniyede Sandalyede Otur – Kalk Testi ile; fiziksel performans Yarı Çömelme Testi ve Zamanlı Merdiven İnip Çıkma Testi ile; aerobik kapasite Altı Dakika Yürüme Testi ve yürüyüş LEGSys™ yürüme analiz cihazı ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere 2 kez yapılmıştır. Tedavi olarak katılımcılara manuel lenfatik drenaj, kompresyon bandajı, dekonjestif egzersizler ve cilt bakımından oluşan Faz I Kompleks Dekonjestif Fizyoterapi programı 4 hafta boyunca, haftada 5 gün toplam 20 seans uygulanmıştır. Katılıcımların yaş ortalaması 50 ± 17,91 yıl olup 11'i kadın (%68,8), 5'i (%31,2) erkektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is investigate the effects of Phase I Complex Decongestive Physiotherapy (CDP) programme on balance and gait in lower extremity lymphedema. Sixteen participants with unilateral lower extremity lymphedema, between 18-70 years old, were included in study. Edema evaluated with circumferential measurement and Frustum formula; range of motion evaluated with goniometer; muscle strength evaluated with manual muscle testing and One Repetition Maximum Test; static balance evaluated with Single Leg Stance Test, dynamic balance evaluated with Functional Reach Test, Lateral Reach Test and 30 s Chair Stand Test; physical performance evaluated with Half Squat Test and Timed Up & Down Stairs Test; aerobic capacity evaluated with Six Minute Walking Test and gait evaluated with LEGSys™ gait analysis system. Assessments were performed 2 times before and after the treatment. Phase I Complex Decongestive Physiotherapy programme, which is composed of manual lymphatic drainage, compression bandage, decongestive exercises and skin care, was applied to participants during 4 week, 5 days per week, totally 20 sessions. The mean age of participants were 50 ± 17,91 years and 11 (68,8%) were female and 5 (31,2%) were male.