Aristolochia bodamae Dingler (Aristolochiaceae) kök ekstraktlarının ın vıtro antioksidan, antibakteriyel ve enzim inhibisyon aktivitelerinin araştırılması
The investigation of in vitro antioxidant, antibacterial and enzyme inhibition activities of Aristolochia bodamae Dingler (Aristolochiaceae) root extracts
- Tez No: 567167
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Aristolochia bodamae Dingler Aristolochiaceae familyasına ait bir türdür. Tez çalışmasında, Aristolochia bodamae Dingler kökünün (ABK) metanol (ABKME), etanol (ABKET), su (ABKSU), aseton (ABKAS), etilasetat (ABKEA) ve hekzan (ABKHE) ekstraktların kimyasal içerik analizleri, in vitro inhibisyon potansiyeli, antioksidan ve antibakteriyal aktivite testleri gerçekleştirildi. Ekstrelerin fenolik bileşenleri spektrofotometrik olarak belirlendi. Ekstraktların antioksidan aktivitesi yaygın olarak kullanılan in vitro aktivite testlerden toplam antioksidan aktivite, indirgeme gücü, lipid peroksidasyon inhibisyonu, metal şelat, deoksiriboz koruma, serbest radikal, H2O2, ABTS•+ ve süperoksit anyonu giderme aktiviteleri test edildi ve askorbik asit, α-tokoferol, troloks, bütillenmiş hidroksianisol (BHA), bütillenmiş hidroksitoluen (BHT), tert-bütilhidroksikinon (TBHQ) ve EDTA ile karşılaştırıldı. In vitro üreaz, asetilkolin ve bütirilkolin esteraz inhibisyon potansiyeli IC50 değerleri ile belirlendi. Ekstraktların antibakteriyel aktivitesi disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemleriyle test edildi. Aktivite sonuçları SPSS (Statistical Packages for the Social Sciences) 20.000 paket programıdaki ANOVA ve Tukey testleri kullanılarak sonuçlar arasında anlamlı bir fark olup olmadığı belirlendi. ABKME ekstraktının ekstraksiyon verimi (% 27.10), toplam fenolik (47.53±2.94 mg gallik asit eşdeğeri/g kuru bitki) ve toplam flavonoid (9.74±0.09 mg kuersetin eşdeğeri/g kuru bitki) içeriğine göre diğer ekstraktlardan daha yüksek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aristolochia bodamae Dingler is a species belonging to the Aristolochiaceae family. In the thesis study, the methanol (ABKME), ethanol (ABKET), water (ABKSU), acetone (ABKAS), ethylacetate (ABKEA) and hexane (ABKHE) extracts extracted from Aristolochia bodamae Dingler root (ABK) have been performed for their chemical contents, inhibition potential, antioxidative and antimicrobial activities. The phenolic components of extracts were tested spectrophotometrically. The antioxidant activity of the extracts was tested from the widely used in vitro activity assays such as total antioxidant activity, reduction power, lipid peroxidation inhibition, metal chelate, deoxyribose protection, free radical, H2O2, ABTS•+ and superoxide anion removal activities, and also compared with ascorbic acid, α-tocopherol, trolox, butylated hydroxyanisole (BHA), butylated hydroxytoluene (BHT), tert-butylhydroxycinone (TBHQ) and EDTA. In vitro urease, acetylcholine and butyrylcholine esterase inhibition potential were determined with IC50 values spectrophotometrically. Antibacterial activity of extracts was determined by disc diffusion and microdilution methods. It was determined whether there was a significant difference between the results using ANOVA and Tukey tests in the 20.000 package program. The extraction yield (27.10%), total phenolic (47.53±2.94 mg gallic acid equivalent/g dry plant) and total flavonoid (9.74±0.09 mg quercetin equivalent/g dry plant) content of ABKME extract was higher than other extracts.