Euroscepticist tendencies of the populist parties in France: A study on 'National Rally' and 'France Unbowed'
Fransa'daki popülist partilerin Avrupa kuşkucu eğilimleri: 'Ulusal Birlik' ve Boyun Eğmeyen Fransa' üzerine bir çalışma
- Tez No: 567190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN EMRE ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Son yıllarda Avrupa bütünleşmesi ve Avrupa Birliği'ne (AB) artan karşıtlık, Avrupa kuşkuculuğunu Avrupa siyasetinin temel bir olgusu olarak dikkate almayı gerektirmektedir. Avrupa kuşkuculuğunun ilk olarak 1980'lerde akademik alanda ve medyada kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Diğer yandan, önceki dönemlere kıyasla daha ileri bir bütünleşmeyi hedef alan Maastricht Antlaşması, Avrupa kuşkuculuğu tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul görmektedir. Ayrıca bu çalışma, Brexit süreci ve Mayıs 2019 Avrupa Parlamentosu seçimleri gibi Avrupa siyasetindeki önemli gelişmelerin gerçekleştiği bir dönemde hazırlanmıştır. Avrupa bütünleşmesine kuşkucu yaklaşan siyasi partilerin başarılarındaki ve bu tür partilere ilgideki artış, partilerin Avrupa siyasetindeki etkilerini sorgulamayı gerektirmektedir. Siyasi partilerin temsili demokrasilerdeki görevleri, parti merkezli Avrupa kuşkuculuğunun önemini arttırmaktadır. Siyasi partilere dayalı Avrupa kuşkuculuğuna odaklanan bu tez, Fransa'dan farklı ideolojilere sahip iki popülist partinin,“Ulusal Birlik”ve“Boyun Eğmeyen Fransa”, Avrupa bütünleşmesi üzerine benzer ve farklı tutumlarını konu edinmektedir. İdeolojilerin partilerin üzerindeki azalan etkisi ve ana akım partiler arasındaki benzerliklerin artışı göz önüne alındığında, günümüzün bir diğer önemli olgusu olan popülizm, Avrupa kuşkuculuğun yükselişine kapsamlı bir açıklama sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing opposition to European integration and European Union (EU) necessitates considering Euroscepticism as a fundamental phenomenon of European politics. It is seen that Euroscepticism has been firstly used in the academic field and media in the 1980s. On the other hand, the Maastricht Treaty that aims further integration compared to the previous period is accepted as a turning point in the history of Euroscepticism. Also, this study coincides with crucial developments in European politics such as unresolved Brexit process and May 2019 European Parliament elections. The increasing success of Eurosceptic parties and public attention to such parties require the interrogation of their effect in European politics. Party-based Euroscepticism has an important place due to political parties' roles in representative democracies. This thesis that is focused on party-based Euroscepticism explains the similar and different Eurosceptic attitudes of the two populist political parties,“National Rally”and“France Unbowed”, with different ideologies in France. Given the decreasing effect of ideologies in political parties' stances and increasing similarities between established parties, populism as another important phenomenon of today's politics, provide an inclusive explanation to the rise of Euroscepticism.