İş yerinde liderliğin karanlık yüzü ve çalışanlar üzerindeki olumsuz etkileri
The dark side of leadership in the workplace and its negative impact on employees
- Tez No: 567202
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş yerinde liderliğin karanlık yüzünü oluşturan olumsuz lider davranışlarının, çalışanlar üzerindeki olumsuz psikolojik ve fizyolojik etkilerini açığa çıkarmak ve bu etkilerin çalışanların demografik özellikleri bakımından farklılaşma durumunu incelemektir. Bu bağlamda, Kocaeli ve İstanbul'da çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 224 çalışana, bağlı bulundukları yöneticilerin sergilediği olumsuz davranışları ve yöneticilerinin olumsuz davranışlarından hareketle çalışanlar üzerindeki psikolojik ve fizyolojik etkilerini ölçmek amacıyla anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada, olumsuz lider davranışları; dengesiz ruh hali, olumsuz ruh halini iş ortamına yansıtma, aşırı şüphecilik, kendini beğenmişlik, dalkavukluk, çıkarcılık, adam kayırma, teknoloji ve değişime direnç, bezdiricilik, zorbalık temalarıyla; olumsuz lider davranışlarının çalışanlar üzerindeki etkileri ise psikolojik ve fizyolojik etkiler temalarıyla açıklanmıştır. Araştırma sonucunda; olumsuz lider davranışlarının çalışanların üzerinde çeşitli olumsuz psikolojik ve fizyolojik etkileri olduğu tespit edilmiştir. Çalışanların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim, medeni durum, mevcut işte çalışma süresi, mevcut yönetici ile çalışma süresi, yöneticinin cinsiyeti) bakımından olumsuz lider davranışları algılarında istatistikî olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığı incelenmiş ve kadın çalışanların erkek çalışanlardan daha fazla olumsuz lider davranışlarına maruz kaldığı, bu durumdan hem psikolojik hem de fizyolojik olarak daha fazla etkilendikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, lisansüstü eğitim düzeyine sahip çalışanların, olumsuz lider davranışları bakımından ilköğretim ve lisans mezunlarına kıyasla psikolojik olarak daha az etkilendikleri gözlemlenmiştir. Son olarak, araştırma bulguları yönetim ve organizasyon literatürü ve uygulayıcılar açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the negative psychological and physiological effects of negative leader behaviors that constitute the dark side of the leadership in the workplace, and to investigate the differentiation of these effects in terms of the demographic characteristics of the employees. In this context, in order to measure the psychological and physiological effects of 224 employees working in various sectors in Kocaeli and Istanbul on the negative behaviors of their managers and negative behaviors of their managers, a questionnaire method was applied. In the study, negative leader behaviors; unbalanced mood, negative mood to the business environment, excessive skepticism, self-righteousness, flattery, self-interest, nepotism, technology and resistance to change, with the themes of bullying, bullying; The effects of negative leader behaviors on the employees are explained by psychological and physiological effects. As a result of the research; It has been determined that negative leader behaviors have various negative psychological and physiological effects on employees. It was examined whether there was a statistically significant difference in the perceptions of negative leader behaviors in terms of demographic characteristics of the employees (age, gender, education, marital status, current working time, current manager, working time, manager's gender), and more negative attitudes towards female employees than male employees. It was determined that they were exposed to both psychological and physiological effects. In addition, it was observed that employees with postgraduate education were less affected psychologically in terms of negative leader behaviors than primary and undergraduate graduates. Finally, research findings were evaluated in terms of management and organization literature and practitioners.