Basketbolculara farklı yöntemlerle uygulanan istasyon çalışmalarının performansa etkisi
The effects of station trainings on performance which applied to basketball players with different methods
- Tez No: 567208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAZANFER KEMAL GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Basketbolculara Farklı Yöntemlerle Uygulanan İstasyon Çalışmalarının Performansa Etkisi Amaç: Bu çalışmasının amacı; 17-21 yaş arasındaki erkek basketbol oyuncularına farklı kas gruplarına ve aynı kas gruplarına yönelik tasarımla uygulanacak olan istasyon çalışmalarının performans gelişimine etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmada her hafta 3 antrenman yapılmış olup toplamda 8 hafta (2 ay) sürmüştür. Çalışma 6 istasyon bölümünden ve 18 farklı hareketten oluşmuştur. 1. İstasyon çalışması tasarımı (Karışık Bölge) 6 farkı bölümden oluşmuş ve her bölümde farklı kas gruplarına yönelik 3'er hareket yapılmaktadır. 2. İstasyon çalışması tasarımında (Sabit Bölge) ise yine 6 bölümden oluşmuş olup her bölüm 3'er hareket ile aynı kas grubuna yönelik yaptırılmıştır. Hareketler, her antrenman tekrar sayıları ve 3'er haftada bir set sayıları arttırılmak şartıyla tasarlanmıştır. Antrenmanlarda tüm hareketler nizami olarak uygulanmıştır. Nizami olarak yapmayanlar uyarılarak düzeltilmiş ve tekrardan yaptırılmıştır. Elde edilen verilerde grup içi farklılıklar için Wilcoxon testi, gruplar arası ilişki için ise Mann-Whitney U testi kullanılarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effects Of Station Trainings On Performance Which Applied To Basketball Players With Different Methods Objective: Goal of this study is to investigate the effect of station workouts designed to target different and same muscle groups, to the performance development of 17-21 years old male basketball players. Method: 3 training sessions were performed per week in this study and it lasted for 8 weeks (2 months). The study consisted of 6 stations and 18 different movements. The design of the 1st Station (Mixed Zone) consisted of 6 different sections and 3 exercises were carried out targeting different muscle groups in each section. The design (Fixed zone) of 2nd station also consisted of 6 sections and 3 exercises were carried out targeting same muscle group in each section. Repetitions of exercises were increased in every training session and sets were increased once in 3 weeks period. All exercises were performed in proper technique in the trainings. Those who couldn't perform properly were corrected by warning and were made to re-performed after correction of their technique. The data obtained were analyzed by using Wilcoxon test for differences in group, Mann-Whitney U test for the relation between groups.