İmplant destekli sabit protezlerde farklı üretim tekniklerinin implant-protez arasındaki uyuma etkisi
The effect of different manufacturing techniques on the fit of impant supported fixed prosthesis to implants
- Tez No: 567219
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CUDİ BALKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İmplant destekli tedavi seçenekleri, ağızda mevcut diş ve kemik dokularının korunması ile hastalara sunduğu yüksek kullanım konforu nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. İmplantların doğal dişlerden farklı biyomekanik davranışlarından dolayı implant destekli protezlerin uyumu diş destekli protezere göre daha önemlidir. Özellikle vida tutuculu protezlerde üretim aşamalarında meydana gelebilecek distorsiyonlar, vidalar sıkıştırıldıktan sonra implantlara ve destek kemik dokusuna istenmeyen yüklerin gelmesine neden olabilmektedir. Daha iyi ve mümkün olduğunca pasif uyuma sahip protezlerin üretilmesi amacıyla günümüzde CAD/CAM teknolojisi öne çıkmaktadır. Tam seramik sistemlerdeki gelişmelere rağmen metal-seramik sistemler, özellikle uzun gövdeli ve tam ark protezlerde altın standart olarak yerini korumaktadır. Metal-seramik sistemlerde, seramik uygulama aşamasında uygulanan yüksek ısı, metal altyapıda birtakım distorsiyonların oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda CAD/CAM sistemi ile 10, geleneksel döküm tekniği ile 20 adet tam ark alt çene protezi üreterek, farklı tekniklerin altyapının distorsiyonuna etkisini inceledik. Ayrıca seramik uygulama aşamalarının farklı tekniklerle üretilen CoCr altyapılar üzerinde meydana getirdiği distorsiyonları karşılaştıdık. Yaptığımız değerlendirmede, CAD/CAM sistemi ile elde edilen altyapıların daha iyi uyuma sahip olduğu ve porselen uygulama aşamalarından daha az etkilendiği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Implant-supported treatment options are frequently preferred because of the high wearing comfort of patients, tooth and bone tissue preservation. Due to the biomechanical behavior of the implants, the fit of the implant-supported prosthesis is more important than that of tooth-supported prostheses. Especially distortions that may occur during the manufacturing stages of screw retained prostheses may cause overloads to implants and supported bone tissue after the screws are tightened. Nowadays, CAD / CAM technology stands out for the manufacturing of more passive fitting prostheses. Despite the developments in full ceramic systems, metal-ceramic systems maintain their place as the gold standard especially in long-span and full-arch prosthesis. In metal-ceramic systems, the high temparature applied during the ceramic application phase may cause some distortions in the metal framework. For this reason, we investigated the effect of different techniques on the distortion of the frameworks by using 10 CAD / CAM and 20 cast technique fabricated full-arch lower jaw prosthesis. We also encountered the distortions of porcelain application stages on CoCr frameworks produced by different techniques. In our evaluation, it was found that the frameworks manufactured with CAD/CAM system had better fit and were less affected by porcelain application stages