İmplant üstü dayanaklarda farklı koping üretim tekniklerinin kron tutuculuğuna ve marjinal uyuma etkisi: İn vitro çalışma
Effect of different coping production techniques on retention and marginal fit of implant supported crowns: An in vitro study
  1. Tez No: 408449
  2. Yazar: HAYRİYE ŞENTÜRK ÇEŞMECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖNDER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İmplant destekli simante kron protezlerin uzun dönem tedavi başarısını belirleyen başlıca etkenler kenar uyumu ve pasif uyumdur. Çalışmamızın amacı farklı döküm kron üretim tekniklerinin kenar uyumu ve pasif uyumun bir göstergesi olan tutuculuk açısından karşılaştırılarak ideal kron altyapı üretim tekniğinin belirlenmesidir. Çalışmamızda implant destekli sabit protez metal altyapı üretiminde 4 farklı üretim tekniği ve 2 farklı implant markası karşılaştırılmıştır. Straumann koping, İmplance koping, İmplance CAD/CAM freze, İmplance SLA ve İmplance modelaj olmak üzere 5 grup oluşturuldu. Her grupta 10'ar adet olmak (n=10) üzere toplam 50 adet metal kron alt yapısı hazırlandı. Hazırlanan metal kron altyapıların dikey kenar aralığı ışık mikroskobu yardımı ile ölçüldü. Takiben örneklere simantasyon ve ısıl döngü işlemleri uygulandı ve sonrasında kenar aralığı ölçümü tekrarlandı. Her gruptan 1 adet örnek tarayıcı elektron mikroskopu analizi için ayrıldı ve kesitsel incelemeye tabi tutuldu. Kalan 45 örneğe tutuculuk testi uygulandı. Çalışmamızda yer alan gruplar içinde en düşük kenar aralığı değeri Straumann koping grubunda (88,54 - 97,48 μm) tespit edilirken en yüksek kenar aralığı değeri İmplance modelaj grubunda (186,27 -200,58 μm) gözlenmiştir. Farklı implant sistemlerinin kenar aralığına etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The main factors that determine the long-term treatment success of the implant-supported cemented crowns prosthesis are marginal fit and passive fit. The aim of this study is to evaluate marginal fit and retention of cast crown copings in different production techniques to determine the optimal production technique. In our study, we compared four different coping production techniques in implant-supported fixed prostheses and two different implant brands. Our study consists of five groups including Straumann coping, Implance coping, Implance CAD/CAM milling, Implance Streolithography and Implance Waxing. There were 50 metal crown copings which were divided equally into five groups (n = 10). Vertical marginal gaps of the prepared metal crown copings were measured with the aid of a light microscope. Vertical marginal gaps of the prepared metal crown copings re-measured following cementation and thermal cycling process. One sample from each group was selected randomly for scanning electron microscopy analysis and was subjected to cross-sectional views. Retention test was performed on remaining 45 samples. The lowest vertical marginal gap value was observed in Straumann coping group (88.54 - 97.48 μm) while the highest marginal gap was observed in Implance Waxing group (186,27 -200,58 μm). There was no statistically significant effect of different implant systems in terms of marginal gap results (p>0.05).