Viyolonsel eğitimi sürecinde karşılaşılan entonasyon problemine yönelik öğretmen ve öğrenci görüşlerinin öğrenci performansı ile karşılaştırılması
Comparison of teachers and students'views on the intonation problem encountered in the cello education process with student performance
  1. Tez No: 567371
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, viyolonsel eğitimi sürecinde karşılaşılan“entonasyon”probleminin çözümüne yönelik öğretmen ve öğrenci görüşlerinin öğrenci performansıyla karşılaştırılarak, viyolonsel eğitiminde karşılaşılan entonasyon problemlerinin nedenleri ile ilgili görüşlere ve görgül verilere dayalı saptamalar yapmak, konunun önemini vurgulamak ve entonasyon problemlerini en aza indirebilmek için gerekli önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 Öğretim Yılında Bolu Güzel Sanatlar Lisesinde görev yapan üç viyolonsel öğretmeni ve aynı okulda öğrenim gören birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıftaki on yedi viyolonsel öğrencisi oluşturmaktadır. Viyolonsel öğretmenlerine ve viyolonsel öğrencilerine entonasyon problemlerine yönelik görüşlerini almak için anket uygulanmıştır. Araştırmacı ve viyolonsel öğretmenleri tarafından, her viyolonsel öğrencisi, viyolonsel öğrencilerinin entonasyon problemlerine yönelik“performans gözlem formu”aracılığı ile, bir haftada iki kere olmak üzere üç hafta boyunca altı kere gözlemlenmiştir. Gözlem boyunca viyolonsel öğrencilerinin çalacakları etüt ve eserler, araştırmacı ve viyolonsel öğretmenleri ile birlikte öğrencilerin sınıf ve seviyelerine uygun olarak“Güzel Sanatlar Lisesi Çalgı Eğitimi Çello Ders Kitabı”ndan seçilmiştir. xvi Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmada, araştırmanın amacına ve önemine uygun olarak uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan“Öğretmen Anket Soruları”,“Öğrenci Anket Soruları”ve“Performans Gözlem Formu”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulardan hareketle, araştırmanın birinci alt problemine yönelik SPSS yazılımı aracılığı ile frekans ve yüzde değerleri alınırken, ikinci alt probleme yönelik olarak tek örneklem Wilcoxon işaretli sıralar testinden (One Sample Wilcoxon Signed Rank Test) yararlanılmış, araştırmanın üçüncü alt problemine yönelik olarak ise Mann-Whitney U testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, viyolonsel eğitiminde entonasyon kavramının önemi vurgulanmış, entonasyon problemlerine sebep olabilecek etkenler incelenmiş ve araştırmanın sonuçlarından yola çıkılarak konuya ilişkin çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, viyolonsel öğretmenlerinin ve öğrencilerinin entonasyon probleminin çözümüne yönelik görüşlerinin büyük bir bölümünde, birbirleri arasında olumlu yönde bir uyum olduğu ortaya çıkmıştır. Entonasyon probleminin çözümüne yönelik öğretmen görüşleri ile öğrenci performanslarının karşılaştırılması arasında yapılan istatistiksel çözümlemelere göre büyük ölçüde farklılıklar olduğu anlaşılmaktadır. Entonasyon problemlerinin çözümüne yönelik öğrenci görüşleri ile öğrenci performanslarının karşılaştırılmasında ise sonuçların bir bölümünde farklılık bulunurken, bir bölümünde farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare students performance with the opinions of students and teachers related to the solution of the intonation problem encountered during the cello education process, to reveal the causes of intonation problems encountered in cello education based on opinions and empirical data, to emphasise the importance of the subject and to make necessary recommendations to minimize the problem of intonation. The participants of this study are three cello teachers working at Bolu Fine Art High School in the 2018-2019 academic year and seventeen cello students in the first, second, third and fourth grades. A questionnaire was applied to cello teachers and students to obtain their opinions about intonation problems. Each cello student was observed by the researcher and cello teachers six times over a period of three weeks. The observation was carried out twice a week by means of the performance observation form to reveal the intonation problems of the cello students. During the observations, some works were played by the students and they were selected together with the cello teachers from the book entitled“Güzel Sanatlar Lisesi Çalgı Eğitimi Ders Kitabı”in line with students' grades and levels. xviii The research is a descriptive survey study. In this study,“Teacher Questionnaire Questions”,“Student Questionnaire Questions”and“Performance Observation Form”were prepared by the researcher in accordance with the expert opinions in line with the purpose and importance of this research study. The findings obtained in this research study are based on frequency and percentage values calculated by SPSS for the first sub-problem of this research study. On the other hand, Willcoxon Signed Rank Test (One Sample Willcoxon Signed Rank Test) was used for the second sub-problem. Finally, Mann-Whitney U Test was used for the third sub-problem. As a result of this research study, the importance of the concept of intonation was emphasized, the factors which can cause intonation problems were examined and solutions were proposed based on the findings. It was found in this study that there was a positive similarity between the opinions of cello teachers and students' attitudes towards the solution of intonation problems. It was realizes that there are signifant differences between student performance and teacher attitudes towards the intonation problem. Analyzing the comparison of student views and performances for the solution of intonation problems, it was found that there was a difference in some of the results, but there was no difference in one part of the result.