Yoksulun mekanlarında dönüşüm ve buna karşı gösterilen kentsel toplumsal hareketler
Transformation in spaces of poor and urban social movements as a reaction
- Tez No: 567370
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZUĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, dünya genelinde üretimin ve zenginliğin artmasına rağmen yoksulluğun gittikçe önemli boyutlara ulaşması ve görünürlüğünün artmasına odaklanarak, yoksulların mekândaki konumlarını araştırmaktadır. Neo-liberal politikalarla birlikte mekâna yapılan müdahalelerin artması, küreselleşmeyle birlikte kentlerin birer yatırım alanı haline getirilerek birbirleriyle rekabet etme durumuna gelmesi kentlere olan önemi arttırmıştır. Bu durum ise kentlerin sağladığı kültürel, ekonomik, barınma özelliklerinin değişmesine ve kentlerdeki eşitsizliklerin gitgide görünür olmasına sebebiyet vermiştir. Kentlerin değerinin artması kent merkezlerinde büyük ölçekli yatırımların yapılmasına ortam hazırlamış ve eskiden kent merkezinde barınan işçi sınıfı ve yoksulların bu alanlardan uzaklaştırılmalarına neden olmuştur. Bu çalışma, kentlerde istenmeyen yoksulların ve işçi sınıfının yaşadıkları yerleri nasıl dönüştürüldüğünü göstermeyi amaçlamakta ve yoksulun mekânında yapılan dönüşümlerin sınıfsal bir nitelik taşıdığının altını çizmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study researches the position of the poor in space, focusing on increasing the visibility of poverty and increasing its visibility despite the increase in production and wealth around the world. The increase in the interventions with the neo-liberal policies and the fact that the cities became a field of investment and become competitive with the globalization has increased the importance of the cities. This situation led to changes in the cultural, economic and housing characteristics of the cities and the invisibility of urban inequalities. The increase in the value of cities has paved the way for making large-scale investments in urban centers and has caused the removal of the working class and the poor, who were formerly housed in the city center, from these areas. This study aims to show how the undesired poor and working class in the cities are transformed into places where they live and intends to underline that the transformations in the place of the poor are of a class nature.