Ebeveyn eğitimi ve grup egzersizin, 4-6 yaş fazla kilolu ve obez çocukların vücut kompozisyonuna etkisi: Kontrollü çalışma
The effect of parental education and group exercise on body composition of 4-6 year old weight and obese children: Controlled study
  1. Tez No: 567402
  2. Yazar: FEYZA YEGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA SERAP ÇİFÇİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çocukluk çağı obezitesi ciddi bir sağlık problemidir. Obez çocuklarda egzersiz müdahalesi vücut kompozisyonunu iyileştirmektedir. Biz, bu çalışmada 4-6 yaş arası fazla kilolu veya obez çocuklarda egzersiz müdahalesinin vücut kompozisyonunun üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Pendik'te iki ayrı Aile Çocuk Eğitim Merkezi'nden sırasıyla 35 fazla kilolu veya obez çocuk ve 44 fazla kilolu veya obez çocuk müdahale ve kontrol gruplarına dahil edildi. Müdahale grubu 8 haftalık, haftada üç kez 30-45 dakikalık seanslar ile toplamda 24 seans gözetimli egzersiz programına katıldı. Başlangıçta ve müdahalenin sonunda iki grupta ağırlık, boy ve vücut kitle indeksi ölçüldü. İki grup arasında baba mesleği dışında sosyodemografik faktörler, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite, ağırlık ve boy bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar yoktu. Sekiz hafta sonunda müdahale grubunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında vücut kitle indeksine göre normal ağırlıkta olanların ve vücut kitle indeksi persantilinde azalma olanların oranı istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti. Bu sonuçlar, 4-6 yaş fazla kilolu veya obez çocuklarda 8 haftalık egzersiz müdahalesinin etkili bir yöntem olduğunu ve obeziteden korunmanın okul öncesi dönemden başlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Childhood obesity is a serious health problem. Exercise intervention in obese children improves their body composition. We aimed to investigate the effects of exercise intervention on body composition in overweight or obese children aged 4-6 years in this study. Thirty-five overweight or obese children and 44 overweight or obese children from two distinct Family Child Education Center in Pendik were included in intervention and control groups respectively. The intervention group participated in 8 weeks of supervised exercise program, consisting of three 30-45-minute sessions each week, 24 sessions in total. Weight, height and body mass index were measured in two groups at baseline and the end of the intervention. There were no statistically significant differences between two groups with respect to sociodemographic factors except father's occupation, dietary habits, physical activity, weight and height. At 8 weeks, intervention group showed statistically significant higher percentage of children who were of normal weight according to body mass index and who had reduction in body mass index percentile, compared with controls. These findings highlight that 8 weeks of exercise intervention is an effective method for overweight or obese children aged 4-6 years and obesity prevention can be started from preschool age.