Türkiye'nin halıcılık ihracatında pazarlama stratejilerinin önemi üzerine bir alan çalışması
The field study the importance of Turkey's carpet export marketing strategies
  1. Tez No: 567407
  2. Yazar: BERAT ÇAĞLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uluslararası pazarlara girişin en alt basamağı olan ihracat faaliyeti, küçük ve orta ölçekli işletmelere uluslararası pazarı tanıma ve kendilerini bu pazar ortamına hazırlamaya yardımcı olmaktadır. Dış pazarlara açılan işletmeler, pazarda devamlılıklarını sağlamak için ürün çeşitliliğini sağlamak, rakip ve müşteri koşullarını uygun fiyatlandırmak, ürünlerin müşterilere ulaştırmak için uygun kanallar seçmek ve kalıcı olabilmek için ise çeşitli faaliyetler gerçekleştirmek durumundadır. İhracat, ülkelerin üretmiş olduğu ürünleri dünya pazarlarına satmalarını ve satış sonrası elde ettikleri döviz ile ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlar. İhracat, potansiyel müşterilerinin diğer ülke pazarında belirlenmesi, ürün satışının yapılması ve ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasıdır. İhracat, ülkenin ekonomisi ve kalkınması açısından oldukça önemlidir. Ülkenin kalkınması ve refahı o ülkenin ihracatta göstermiş olduğu performansa bağlıdır. Tüm ülkeler bu nedenden dolayı uluslarası ticarete fazlaca önem vermektedirler. Pazarlama, geçmişten günümüze gelişiminin hala yoğun bir şekilde devam etmekte olan bir kavramdır. Teknolojik gelişmeler devam ettiği sürece piyasada farklı pazar kolları çoğalmaktadır. Pazarlama, geçmişten günümüze birçok farklı değişim yaşamış ve düşünce ve uygulamaları ne kadar fazla olursa gelecekteki yaşanılacak olan değişimlerin de o kadar fazla olacağı düşünülmektedir. Bu araştırmada halıcılık sektöründe üretim ve ihracat yapmakta olan firmaların araştırılması yapılmıştır. Araştırma anket aracılığıyla gerçekleştirilmiş olup Gaziantep ili içerisinde halı ihracatı yapan rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş 55 firmada çalışmakta olan 453 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı üç bölümden meydana gelmiş olup araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Birinci bölümde katılımcılara ilişkin demografik bilgileri içeren bağımsız değişkenler yer almakta olup ikinci bölümde şirket ve üretim bilgilerinin yer aldığı 20 maddelik bölümden oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise Sektörde reklamın satın almaya etkisini ortaya çıkarmayı amaçlayan 10 maddelik bir anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda bağımsız değişken olarak değerlendirilmiş olan yaş, cinsiyet, gelir durumu, mesleki kıdem açısından ihracat stratejilerine göre anlamlı farklılıklar meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The export activity, which is the lowest level of entry into international markets, helps small and medium-sized enterprises to recognize the international market and prepare themselves for this market environment. The enterprises that are opened to foreign markets, to ensure product continuity in the market, to provide product diversity, competitive prices of competitors and customers, to select the appropriate channels to deliver products to customers and to be permanent to perform various activities. Exports enable the countries to sell the products they produce to the world markets and meet their needs with foreign exchange after sales. Exports are the determination of potential customers in the other country market, product sales and delivery of products to consumers. Exports are very important for the economy and development of the country. The country's development and welfare depend on the performance of that country in export. For this reason, all countries attach great importance to international trade. Marketing is a concept that has been continuing its development from past to present. As long as technological developments continue, different market branches are increasing in the market. Marketing has experienced many different changes from past to present, and the more thought and practice is, the more likely it will be the future changes. In this research, the firms which are producing and exporting in the carpet industry were investigated. The survey was carried out by means of a questionnaire and was carried out with 453 people working in 55 firms selected by random sampling method. The data collection tool used in the study consists of three parts and was developed by the researcher. In the first part, there are independent variables including demographic information about the participants. In the second part, there are 20 items with company and production information. In the third chapter, a 10-item questionnaire which aims to reveal the effect of advertising in the sector has been applied. At the end of the study, it was determined that there were significant differences in terms of age, sex, income status and professional seniority which were evaluated as independent variables according to export strategies.