Serebral palsili hastalarda entegratif botulinum toksin a uygulamaları: Oturma dengesindeki kazanımların aktivite ve hayata katılım üzerine etkisi
  1. Tez No: 567410
  2. Yazar: MERVE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacıalt ekstremitelere yönelik entegratif BoNT-A tedavisi uygulanmış, tedavi hedefi olarak oturma dengesinin gelişimi seçilmiş SP'li çocuklarda ICF'nin aktivite ve hayata katılım alanlarındaki değişimleri değerlendirmektir. Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya KMFKS seviyesi IV-V olan 29 SP'li çocuk (ortalama yaş 6,7±3,8) dahil edilmiştir. Primer sonlanımı CASP ve CPCHILD'ın başlangıcagöre 10-12. haftalar arasındaki değişim miktarıdır.Bir diğer primer sonlanım tedavi sonrası 10-12. haftada değerlendirilen yarı-yapılandırılmış sorgulama anketi sonuçlarıdır. Çalışmanın sekonder sonlanımı HBÖ, tersiyer sonlanım noktalarıise MAS, Tardieu Skalası ölçümleridir. Bulgular:Tedavi sonrası 10-12.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the changes in activity and participation domains of ICF in children with cerebral palsy (CP) who received integrated BoNT-A injections into the lower limb(s) with a treatment goal of improved sitting balance. Method: In this prospective observational study 29 patients with CP (mean age 6,7±3,8) having GMFCS levels IV-V were included. The primary outcome measures were the mean changes from baseline at post-treatment week 10-12 of CASP and CPCHILD. The result of the semi-structed interview to parents and patients at post treatment week 10-12 was another primary outcome measure. Goal Assessment Scale (GAS) was a secondary; MAS, Tardieu Scales were tertiary outcome measures for the study.