Üniversite öğrencilerinin spora yönelik tutumlarının benlik saygısı, yaşam kalitesi, öz yeterlilik ve akademik başarı düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of university students' attitudes towards sports on self-esteem, quality of life, self-efficacy and academic achievement levels
- Tez No: 567415
- Danışmanlar: DOÇ. BETÜL BAYAZIT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Üniversite Öğrencilerinin Spora Yönelik Tutumlarının Benlik Saygısı, Yaşam Kalitesi, Öz Yeterlilik ve Akademik Başarı Düzeylerine Etkisinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırmada; Doğu Marmara Bölgesi Üniversitelerinde (Kocaeli Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Yalova Üniversitesi) farklı programlarda öğrenim gören öğrencilerin spora yönelik tutumlarının benlik saygısı, yaşam kalitesi, öz yeterlilik ve akademik başarı düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma, Doğu Marmara bölgesin de yer alan 5 Devlet üniversitesinin farklı bölümlerinde öğrenim görmekte olan toplam 933 lisans ve ön lisans öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. (Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ve Yalova Üniversitesi) Araştırma örneklemin de, çalışma grubunu oluşturan üniversite öğrencilerinin spora yönelik tutumlarının benlik saygısı, yaşam kalitesi, öz yeterlilik ve akademik başarı düzeylerine etkisi incelenmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodları (Sayı, Yüzde, Aritmetik Ortalama, Standart sapma) kullanılmıştır.“t-testi”, ANOVA,“Post-Hoc”“Tukey”ve“Dunnett T3”testi uygulanmıştır.Verilerin çözümlemesi SPSS 20.0 paket programında yapılmıştır. Verilerin analizi %95 güven aralığında, p0,05).
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of University Students' Attitudes Towards Sports on Self-Esteem, Quality of Life, Self-Efficacy and Academic Achievement Levels Purpose: In this study; The aim of this study is to determine the effects of attitudes of students studying in different programs in East Marmara Region Universities (Kocaeli University, Düzce University, Sakarya University, Abant İzzet Baysal University, Yalova University) on their self-esteem, quality of life, self-efficacy and academic achievement. Method: This research was carried out on 943 undergraduate and associate students studying in different departments of 5 foundation universities in East Marmara region. (Kocaeli University, Sakarya University, Düzce University, Bolu Abant İzzet Baysal University and Yalova University) The effect of attitudes of the university students, who constitute the study group, on the self-esteem, quality of life, self-efficacy and academic achievement levels of the study group were investigated. Results: First of all the sample group, education level, gender, age, sportive attitude, self-esteem, self-efficacy, quality of life and sub-dimensions, academic achievement motivation and academic achievement score were not statistically significant.