Hemşirelik öğrencilerinde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile sağlık okuryazarlığı ve dijital okuryazarlık arasındaki ilişki
Relationship between healthy lifestyle, health literacy and digitalliteracy among the nursing students
  1. Tez No: 626937
  2. Yazar: FERİHAN DAYANIKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE YILDIRIM ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinde sağlıklı yaşam biçimi davranışları, sağlık okuryazarlığı ve dijital okuryazarlık arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 270 kişilik hemşirelik bölümü öğrencisi oluşturmuştur. Veriler, Öğrencilerin Sosyo-Demografik Özelliklerini Belirlemeye Yönelik Anket Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği -32 ve Dijital Okuryazarlığı Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistikler, pearson korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin %67'si, 18-21 yaş grubunda %33'ü ise 22-26 yaş grubunda, %74,8'i kadın, %26,3'ü 1.sınıf %21,5'i 2.sınıf, %22,6'sı 3.sınıf ve %29,6'sı ise 4.sınıfta öğrenim görmektedir. Öğrencilerin %99,3'nün telefonu, %58,9'nın bilgisayarı bulunmaktadır; %66,3'ünün günlük internet kullanım süresi ve %44,1'inin günlük sosyal medya kullanım süresi iki saatten fazladır. Ayrıca öğrencilerin %91,1'inin günlük bilimsel yayın takip etme/okuma süresi bir saat ve daha az bulunmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin %2,6'sının sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmak için kullandıkları kanal gazete iken %5,9'unun radyo, %15,9'unun kitap, %18,1'inin sağlık çalışanı, %27,4'ünün sosyal medya ve %30'unun ise bilimsel yayınlardır. Dijital Okuryazarlık ve Sağlık Okuryazarlığı değişkenlerinin Sağlıklı Yaşam Biçimleri değişkeni üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlıdır. Dijital Okuryazarlık Ölçeğinden Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II'ye giden direk etki aracılığı, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 değişkeni eklendiğinde de istatistiksel olarak anlamlıdır. Dijital Okuryazarlık Ölçeğinden Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II'ye giden etkiye, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 Kısmi Aracılık yapmaktadır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda öğrencilerin sosyal medya kullanımını azaltıcı, kitap okuma alışkanlığını artırıcı programların oluşturulması, Dijital Okuryazarlık, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları ve Sağlık Okuryazarlığının uzun dönem etkililiğinin incelenmesi ve daha büyük örneklemlerle araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was done to research the relation between healty lifestyle behaviours, health literacy and digital literacy among the university students. Sampling contains 270 of university students. The Data was collected with ''Questionnaire for Determining Socio-Demographic Characteristics of Students'', ''Healty Lifestyle Behaviour Scale'', ''Health Literacy Scale'' and ''Digital Literacy Scale''. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, simple linear regression, t-test and ANOVA were used for data analysis. 67% of participating students are between the age of 18 - 21; %33 of them are between the age 22-26, %75 of participants are women. %26,3 are in first grade,%21,5 are in the second grade,%22,6 are in the third grade and %29,6 are in the fourth grade. %99,3 of the nursing students have cell phones and %58,9 have PCs. %66,3 of the students use internet more than 2 hours, %44,1 of them have social media usage more than 2 hours. Also %99,1 of the students read scientific articles less than 1 hour. %2,6 of the participating students use newspapers to reach the info for health, %5,9 use radio, %15,9 use books, %18,1 ask health employees, %27,4 search from social media and %30 read scientific articles. The effect of Digital Literacy and Health Literacy variables on Healthy Lifestyles variable is statistically significant. The direct effect tool from the Digital Literacy Scale to the Healthy Lifestyle Behavior Scale is also statistically significant when variable (health literacy scale) is added. From the Digital Literacy Scale to the Healthy Lifestyle Behavior Scale, the Health Literacy Scale is a Partial Mediator. In line with the findings of our research, the creation of programs that reduce the use of social media and increase the habit of reading the books of the students, researching of long term effectiveness of“Digital Literacy”,“Healthy Lifestyle Behaviors”and "Health Literacy'' and doing reseach with larger samples are recommended.