Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Pediatri Polikliniği'ne başvuran 7-18 yaş tip ı diyabetli hastaların beslenme ile ilgili bilgi ve davranışları
Atatürk University Research Hospital Pediatrics nutrition information and behavior of patients (7-18 age) with type i diabetes mellitus
- Tez No: 567495
 - Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ERCÜMENT BEYHUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Pediatri Polikliniği'ne başvuran 7-18 yaş Tip 1 diyabetli hastaların beslenme ile ilgili bilgi ve davranışlarını değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Araştırma, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Endokrinoloji Bölümü'nde Aralık 2011-Şubat 2012 tarihlerinde, tanımlayıcı ve gönüllülük esasına bağlı olarak yapılmıştır. Tip 1 DM hastası olan ve 7-18 yaş grubu 85'i erkek ve 75'i kız toplam 160 birey araştırmaya dahil olmayı kabul etmiştir. Araştırmada yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the knowledge and behavior of diabetic patients aged 7-18 years who were admitted to Atatürk Pediatric Research Hospital Pediatric Outpatient Clinic. Material and Method: The study was carried out at Atatürk University Health Research and Application Center, Department of Endocrinology in December 2011-February 2012, based on descriptive and voluntary basis. A total of 160 individuals with type 1 DM and 85 males and 75 females aged 7-18 years were included in the study. Questionnaire was applied to face to face interview method. The data were analyzed by SPSS 24.0 (Statistical Package for Social Sciences).