Lise öğrencilerinde sosyal destek algısı ve ruhsal sorunlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social support perception and mental problems in high schools students
- Tez No: 567501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışma, liselerde eğitim gören öğrencilerde sosyal destek algısı ve ruhsal sorunlar arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte yapılan araştırmanın evrenini Şubat 2018- Haziran 2019 tarihleri arasında araştırma grubu seçim kriterlerine uyan, Gümüşhane ilinde bulunan lise öğrencileri oluşturdu. Araştırmada örneklem yöntemine gidilmeden evrenin tamamına ulaşılmak hedeflendi. Ancak öğrencilerin okulda olma, ders sorumlularının kabul etme ve öğrencilerin katılıp katılmama durumu ile evrenin tamamına ulaşılamadı (n:626). Araştırma verilerinin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“KSE”ve“Ç-SDDÖ”kullanıldı. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, cronbach alfa kat sayısı, normallik için shappiro wilk testi ve ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek için spearman korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Araştımamıza katılan öğrencilerin KSE puan ortalamasının 64.53±38.98 olduğu ve öğrencilerin KSE alt boyutlarından en yüksek puanı depresyon alt boyutundan (19.29±9.60) aldıkları görüldü. Öğrencilerin Ç-SDDÖ ve alt boyut ortalama değerleri incelendiğinde Ç-SDDÖ ortalamasının 158.12±21.92 olduğu ve en yüksek puan ortalamasının ise arkadaş alt boyutundan kaynaklandığı (72.16±11.20) görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to investigate social support perception and mental problems in students studying at different types of high schools. Material and Method: The study population of this descriptive type research consisted of high school students between February 2018 and June 2019 in Gümüşhane province, who met the research inclusion criteria. In the study, the whole study population was tried to be reached without any sampling. However, the whole study population could not be reached due to reasons such as absent students, failure to get administrative consents and the students who disagree to participate in the research (n:626). In the collection of study data,“Personal Information Form”, BSI“ and ”CASSS" were used. The data were analyzed using the SPSS for Windows 22 package program. In the evaluation of the data, percentiles, mean, standard deviation, Cronbach's alpha were used, and Shappiro wilk test for normality and Spearman correlation analysis was performed to determine the relationship between scales. Results: The BSIscore average of the students participated in our research was 64.53±38.98, and the highest BSI sub-scale score of the students was taken in the depression sub-scale (19.29±9.60). Considering the total and sub-scale CASSS scores of the students, it was found that the CASSS average was 158.12±21.92 and that the highest score average was from 72.16±11.20 in the friends sub-scale.