Farklı genişlikteki levhaların yapıştırma bağlantıları ile birleştirilmesinde mekanik özelliklerin belirlenmesi
Determination of mechanical properties of adhesively bonded joints by using different width plate
- Tez No: 567507
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı, farklı genişlikteki levhaların birleştirilmesiyle oluşturulan tek tesirli bağlantı konfigürasyonunun mekanik özelliklerini çekme ve dört nokta eğme yükü altında incelemektir. Bu amaca yönelik olarak, çekme ve dört nokta eğme yükü altında yapılan deneyler için alt malzeme genişliği (25 mm) ve üst malzeme genişliği (8, 12.5, 16, 25 mm) olan dört farklı bağlantı numunesi ve kenarları yapıştırıcıyla doldurulmuş (serbest uçları, bindirme uzunluğu boyunca ve bindirme bölgesinin tüm kenarları) 3 farklı bağlantı numunesi hazırlanarak üretilmiştir. Daha sonra iki farklı yükleme durumu için sonlu elemanlar yöntemiyle gerilme analizi yapılmış ve deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılınca oldukça iyi bir uyum olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, farklı genişlik ve kenar dolgusu yapıştırma bağlantısında gerilme dağılımlarını önemli derecede etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the mechanical properties of the single lap joints bonded by using different width adherend under tensile loading and four point bending conditions. For this purpose, four different specimens with a constant lower-adherend width (25 mm) for various upper-adherend widths (8, 12.5, 16, 25 mm) were prepared. Also, three different specimens having spew fillets only at joint ends, joint edges and all edges were produced for tensile lap shear and four point bending testing. Then, the stress analysis of the single lap joints was performed for two different loading conditions using finite element method and compared with the experimental findings. It was found that there was a close agreement between the exprerimental and numerical results. It is concluded that different widths and the spew fillets have important effects on the stress distribution.