University preparatory school instructors' self-efficacy beliefs
Üniversite hazırlık okulu öğretim elemanlarının özyeterlilik inançları
  1. Tez No: 567521
  2. Yazar: SEÇKİN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversitede İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten hazırlık okullarında çalışan öğretim elemanlarının özyeterlilik inançlarını ve bunun öğretim elemanlarının dil yeterliği, öğretim stratejisi ve kişisel özellikleriyle ilişkisini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için, iki aşamadan oluşan çoklu araştırma yöntemi kullanılmıştır. İlk aşamada, dört bölümden oluşan 374 adet anket 8 ayrı üniversitede İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim elemanlarına dağıtılmıştır. İkinci aşamada, anketteki maddelerle ilgili daha derin bir bakış açısı elde etmek için 25 öğretim elemanıyla mülakat yapılmıştır. Nicel ve nitel analizlerin sonucuna göre öğretim elemanlarının özyeterlilik inançlarının oldukça yüksek seviyede olduğu, özellikle de sınıf yönetimi ve öğretim stratejisi alanlarında kendilerini oldukça yeterli gördükleri ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın bir başka önemli bulgusu ise öğretim elemanlarının özyeterlilik inançları ile dil yeterliliği arasında önemli ilişki olmasıdır. Ayrıca, özyeterlilik ile öğretim tecrübesi arasında önemli bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate university preparatory school instructors' self-efficacy beliefs in teaching English and its interaction with their background characteristics, reported proficiency level in English and their perceived use of teaching strategies with a specific emphasis to three sub-dimensions of self-efficacy. To achieve these aims, the present study employed a mixed methods design which consisted of two main stages. In the first stage, a questionnaire consisting of four parts were distributed to 374 EFL instructors working at preparatory schools of 8 different universities in Turkey. In the second stage, interviews were conducted with 25 instructors from these universities in order to gain deeper insights regarding the issues explored in the questionnaire. The quantitative and qualitative findings of the study revealed that instructors have a rather high level of self-efficacy, especially in terms of classroom management and instructional strategies. Another important finding of the study was that there was a significant relationship between instructors' self-efficacy beliefs and their language proficiency. In addition, it was also found that there was a significant relationship between teaching experience and self- efficacy.