Predictors of university efl instructors' self-efficacy beliefs in Turkey
Türkiye'de İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten okutmanların özyeterlik inançlarının yordayıcıları
- Tez No: 399819
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ENGİNARLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek öğretimde İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten okutmanların özyeterlik inançlarının olası yordayıcılarını araştırmaktır. Okutmanların özyeterlik inançlarını etkileyen en önemli faktörleri bulmak amacıyla özyeterlik kavramı ve onun üç alt boyutu incelenmiştir: sınıf yönetimi, öğrencilerin derse katılımını sağlama ve öğretim stratejileri. Bu faktörlerin okutmanların İngilizce öğretmenliğindeki özyeterlik inançlarını nasıl etkilediği ve neden etkilediğini anlamak için bu araştırma yapılmıştır. Bu amaca ulaşmak için iki aşamadan oluşan açıklayıcı çoklu araştırma yöntemi kullanılmıştır. İlk aşamada Ankara, İstanbul ve İzmir'deki üniversitelerde İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten okutmanlara 434 tane anket dağıtılmıştır. İkinci aşamada anket bulgularını desteklemek amacıyla ve daha derin bir bakış açısı elde etmek için 20 okutmanla mülakat yapılmıştır. Nicel ve nitel analizlerin sonucunda okutmanların özyeterlik inançlarının oldukça yüksek seviyede olduğu, özellikle de sınıf yönetimi ve ders anlatım stratejileri alanlarında kendilerini oldukça yeterli gördükleri bulunmuştur. Bu çalışmamın bir başka önemli bulgusu ise tecrübe ve iş ortamının okutmanların özyeterliklerinin belirleyici yordayıcıları olarak görülmesidir. Ayrıca, hizmet içi eğitiminin iş ortamı ve yönetim desteği ile beraber alındığında özyeterlik inançları şekillendirmede etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the predictors of Turkish EFL instructors' self-efficacy beliefs at the tertiary level. The aim is to discover the most influential factors that shape preparatory school instructors' self-efficacy beliefs and its sub-dimensions in relation to classroom management, instructional strategies, and student engagement. Ultimately, the study seeks to develop a deeper understanding of how and why these factors may impact teachers' sense of efficacy in the field of English language teaching. To achieve these aims, the present study employed an explanatory mixed methods design which consisted of two main stages. In the first stage, a questionnaire was distributed to 434 Turkish EFL instructors working at universities in Ankara, İstanbul, and İzmir. In the second stage, interviews were conducted with twenty teachers who volunteered to participate in the study for the purpose of gaining deeper insight concerning the issues stated in the questionnaire. The quantitative and qualitative findings from this study revealed that the instructors have a rather high overall level of self-efficacy, especially in terms of classroom management and instructional strategies. Another important finding of this research was that teaching experience and the working environment were significant predictors of instructors' efficacy beliefs. In addition, it was found that in-service training showed significance when combined with an effective working environment and administrative support, so a combination of these factors may help to enhance instructors' self-efficacy beliefs.