Okuma stratejisi eğitiminin ortaokul öğrencilerinin okuduğunu anlama ve matematik dersindeki problem çözme becerilerine etkisi
The effect of reading strategy education on middle school students' reading comprehension and problem solving skills in mathematics
  1. Tez No: 567554
  2. Yazar: EDA NUR KARAKUŞ AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Karma yöntemin kullanıldığı bu araştırmada, okuma stratejileri eğitiminin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama ve matematik dersi problem çözme becerilerine etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test - son test gruplu yarı deneysel desen; nitel boyutunda yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Pilot ve asıl uygulama şeklinde iki basamakta gerçekleştirilen çalışma, gerekli izinler alınarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında, Ankara ilinin Keçiören ilçesine bağlı bir ortaokulun iki 6.sınıf şubesiyle gerçekleştirilmiştir. 6. sınıflar arasından cinsiyet, sınıf mevcudu, matematik ve Türkçe ders notları birbirine denk olan, Türkçe ve matematik derslerini de aynı öğretmenlerin yürüttüğü iki sınıf seçilmiş, yansız atama yoluyla sınıflardan biri deney, biri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada, deney grubuna okuma stratejilerine göre hazırlanmış etkinlikler uygulanırken kontrol grubundaki dersler ders kitabındaki etkinliklerle yürütülmüştür. Uygulama çalışması on haftada tamamlanmıştır. Araştırmanın nicel verileri, hem deney hem kontrol grubu öğrencilerine“Kişisel Bilgi Formu”,“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”ve“Matematik Problemi Çözme Başarı Testi”uygulanarak; nitel verileri, deney grubu öğrencileriyle“yarı yapılandırılmış görüşme”ler yapılarak elde edilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin çözümlemelerinde, SPSS 25 istatistik paket programı kullanılmıştır. Değişkenlerin belirlenmesinde ortalama ve standart sapma ile yüzde ve sıklık (frekans) değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, carried out by using mixed method, aims to measure the effect of reading strategy education on 6th graders' reading comprehension and problem solving skills in mathematics. In the quantitative dimension of the research, pre-test and post-test quasi-experimental design was used; and in the qualitative dimension, semi-structured interview was used. Carried out in two stages as being pilot and real schemes, the study was conducted through two 6th grader classes in Keçiören district of Ankara in 2017-2018 education year by taking necessary permissions. Among 6th graders, two classes which are taught by same math and Turkish teachers and have equal number of genders, classroom sizes, and similar marks in math and Turkish classes were chosen; and one class was chosen as the experimental group and the other was chosen as the control group by using random method. In the study, while activities which had been prepared in accordance with reading strategies were practiced with the experimental group, school book exercises were practiced with the control group. The practice was completed in 10 weeks. Quantitative data of the study was acquired through applying“Personal Information Form”,“Reading Comprehension Test”, and“Math Problem Solving Test”to both experimental and control group; and the qualitative data of the study was acquired through having“semi-structured interviews”with the students in the experimental group. In the analysis of the quantitative data of the study, SPSS 25 statistical packaged software was used. Average and standard deviations, and percentages and frequency values were used in the identification of variables.