Türkiye'de akrabalık terimlerinin siyasetçilerin diline yansıması
Language reflections of politicians in Turkey terms of kinship
  1. Tez No: 567565
  2. Yazar: ALİYE KIRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu metin yüksek lisans çerçevesinde hazırlanmış bir tez metnidir.“Türkiye'de Akrabalık Terimlerinin Siyasetçilerin Diline Yansıması”adını taşıyan bu tez, zikredilen bağlamda Türk toplum yapısına ayna tutmayı denemektedir. Türk toplumunda akrabalık terimlerinin halen güçlü bir şekilde sosyal hayatta varlığını sürdürdüğünü varsayan tez, akrabalık tasavvurunun siyasetçilerin dilinde yansımalarını tespit etmeye çalışmaktadır. Siyasi liderlerin konuşmalarından yola çıkarak akrabalık imgesini araştıran tez, eleştirel söylem analizine ve yorumsamacı yaklaşıma dayanmaktadır. Bu konuda sosyolojik olarak hemen hiç araştırma yapılmamış olmasından yola çıkarak alana mütevazı bir giriş denemesi yapmayı amaçlayan tezde, siyasi liderlerin konuşmalarındaki akrabalık imgesiyle ilgili tespitler ortaya konulmaya çalışılmıştır. 2018 yılına ait genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yola çıkarak siyasi liderlerin akrabalık kodunu kamusal alana taşıma şekillerini araştıran bu tezde, 8 siyasi lidere ait toplamda 74 ifadenin analizine yer verilmiştir. Tezde siyasi liderlerin kullandığı akrabalık terimlerinden yola çıkarak altı ana tema belirlenmiş olup bunlar“kardeş, çocuk/evlat, aile/akraba, anne, baba, abla”şeklinde sınıflandırılmıştır. Konuşmalar fenomenolojik yorumsamacı bir yaklaşımla eleştirel söylem analizine tabi tutulmuş ve akrabalık imgesi bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a thesis prepared within the framework of the graduate.“Language Reflections of Politicians in Turkey Terms of Kinship”with the name of this thesis, it aims to hold the mirror mentioned in the context of the Turkish social structure. In this study, it is assumed that the terms of kinship still exists in Turkish society, and it is aimed to determine the reflections of the concept of kinship in the language of politicians. This dissertation, which explores the image of kinship from the speeches of political leaders, is based on critical discourse analysis and interpretative approach. In this thesis, which is based on the fact that there is almost no sociological research on this subject, the thesis is aimed to make a modest introduction to the field and it is tried to reveal the kinship image in the speeches of political leaders. In this thesis, which examines the ways in which political leaders carry the kinship code into the public sphere based on the 2018 general and presidential elections, 74 statements of 8 political leaders are analyzed. In the thesis, six main themes were determined based on the kinship terms used by political leaders and they were classified as“siblings, children / sons, family / relatives, mother, father, sister”. The speeches were subjected to critical discourse analysis with a phenomenological interpretive approach and discussed in the context of kinship image.