Tanzimat'tan cumhuriyete kadar basılı metinlerde geçen hitaplar, unvanlar ve akrabalık adları
- Tez No: 62464
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
160 ÖZET Dilde değişme (change) çağdaş dillerde ele alınan bir araştırma konusudur. Türkiye Cumhuriyeti dönemiyle içine girdiği köklü sosyal ve kültürel değişme dili de etkilemiştir. Bu değişme dilin her alanında kendini hissettirmiştir. Dilin kelime hazinesi bu sosyal ve kültürel değişmeye paralel olarak farklılaşmış, bazı kelimeler dilden silinip giderken bazılarında anlam değiştirilmiştir. Yeni kavramların dile girmesi de sosyal ve kültürel değişmenin, yeniliklerin bir sonucu olur. (Teknoloji hızla gelişmesi, bankacılık, internet terimlerinin günden güne artması) dilin kelime hazinesini bir yandan artırmakta bir yandan da değiştirmektedir. Bu tezde akrabalık adlarında, unvanlarda ve hitap sözlerindeki değişmeler ele alınmış, sosyal ve kültürel sebeplere bağlı olarak dildeki bu değişme derlenen örneklere dayandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
161 SUMMARY The change in a language is a subject of research in contemporary languages. The radical social and cultural changes that Turkey experienced since the inception of the Republic are also exerted their influence into the language. The vocabulary of the Turkish language underwent some changes in parallel with the social and cultural changes with some words being erased from the language while others changed their original meanings. The penetration of new concepts into the language is also a result of social and cultural changes and innovations. The rapid development in technology and the increase of internet and banking terms are gradually expanding the vocabulary of the language on one hand and changing it on the other. In this thesis, with respect to these social and cultural factors, the changes in kinship terms, titles, and address trems are investigated based on example sentences collected. -ass»