QCD sum rules for the mass, residue and self-enegryof nucleon in cold nuclear matter
Soğuk nükleer madde ortamında nükleonun kütle, rezidü veöz-enerjileri için KRD toplam kuralları
  1. Tez No: 567570
  2. Yazar: MEHMET ARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezde, nükleonun ara kesim akımı keyfi karıştırma parametresinin Ioffe değerini de kapsayacak şekilde kullanılmasıyla, nükleonun nükleer madde ortamında kütle, rezidü ve öz-enerjileri KRD toplam kuralları çerçevesinde hesaplanmıştır. Öncelikle hesaplar için gerekli olan yardımcı parameterelerin yöntemin uygulanabilme felsefesine uygun olarak güvenilir bölgeleri tayin edilmiştir. Daha sonra nükleonun fiziksel büyüklükleri için hesaplanan sonuçlarının güvenilir bölgeleri için bu parametrelerden bağımsızlığı gösterilmiştir. Yoğunluğa bağlı nümerik sonuçlarda ρ→0 limiti alınarak vakum sonuçları elde edilmi ştir. Daha sonra nükleonun kütle ve rezidü de˘gerlerinin so˘guk nükleer maddeye göre negatif kaymalar gösterdiği hesaplanmıştır. Bu kayma miktarları yardımcı parametrelerin güvenilir bölgelerindeki ortalama değerleri ve nükleer maddenin doymuş yoğunluğunda kütle için yaklaşık %31 ve rezidü içinse %11 olarak elde edilmiştir. Ayrıca ortam yoğunluğunun ρ = [0 - 1:5]ρsat değiştiği aralıkta nükleonun kütlesinin ve rezidüsünün değişiminin de yaklaşık olarak artan ortam yoğunluğuna bağlı olarak lineer bir azalma gösterdiği de bulunmu ştur. Bir diğer önemli sonuç ise nükelonun vektör ve skaler öz-enerjileri için elde edilmiştir mevcut sonuçlarla uyum içinde olduğu görülmüştür. Hadronların fiziksel özelliklerinin vakumdan farklı olarak soğuk madde ortamındaki değişimlerinin incelenmesi, ağır iyon çarpıştırma deneylerinin sonuçlarının değerlendirilmesi, ayrıca nötron yıldızları gibi yoğun cisimlerin iç yapılarının daha iyi anlaşılması açısından önemlidir. Bu çalışma sonucunda elde ettiğimiz nükleonun fiziksel özellikleri üzerinde ortam yoğunluğunun etki sonuçları, yakın zamanda yapılması planlanan yoğun madde ortamındaki hadronlarla ilgili deneylere de ışık tutabileceği düşünülmektedir. Ayrıca bu sonuçlar farklı hadronların ortamdaki davranışları ile ilgili teorik ya da fenemolojik çalışmalar açısından da önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mass, residue and self-energies of the nucleon in cold nuclear medium are calculated in the framework of the QCD sum rules method by using the interpolating current of the nucleon, including the Ioffe value of the mixing parameter . Firstly, the reliable regions of the auxiliary parameters required for the calculations are determined in accordance with the philosophy of this method. Then, we present these physical quantities showing stability with respect to these auxiliary parameters in their obtained working regions. In the limit of ρ→0, we obtain our vacuum results. It is then calculated that the mass and residue of the nucleon showed negative shifts due to the cold nuclear matter. These shifts are obtained using the mean values of the auxiliary parameters and at the saturation nuclear matter density. The negative shifts on the mass is %31 and on the residue is %11. In addition, in the density interval ρ = [0 - 1:5]ρsat, the modified mass and residue of nucleon show almost linear decrease due to the increasing medium density. Another important result is obtained that our results for the vector and scalar self-energies of nucleon being a good agreement with the literature. It is important to investigate the physical properties of the hadrons in the cold and dense nuclear medium, as opposed to vacuum, to evaluate the results of heavy ion collision experiments, and to better understand the internal structures of dense objects such as neutron stars. Our results may shed light on the planned medium experiments in the near future and may also be helpful in theoretical and phenomenological studies related to the behavior of other hadrons in the dense medium.