Study of TCC+ and hidden charmonium 1+- and 0++ tetraquarks in QCD sum rules
TCC+ ve gizli çarmonyum 1+- ve 0++ tetrakuarkların QCD toplam kurallarında çalışılması
  1. Tez No: 921007
  2. Yazar: SEMRA SARI FERAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ÖZPİNECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Son zamanlarda, egzotik hadronlar, özellikle X(3872) egzotik parçacığının gözlemlenmesinden sonra, parçacık fiziği için çok önemli ve ilginç bir konu haline gelmiştir. X(3872) ile oldukça benzer bir yapıya sahip olan Tcc+ tetrakuark, 2021 yılında CERN in LHCB deneyinde gözlemlenmiştir. Ancak bu yeni parçacık, iki ağır kuark içerdiği ve antikuark içermediği için, daha önce gözlemlenen egzotik hadronlardan farklı özelliklere sahiptir. Bu çalışmada açık çift çarm Tcc+ tetrakuark ve gizli çarm JPC=1+- ve JPC=0++ durumlarının kütleleri ve ağır kuark spin simetriden alınan motivasyonla, onların kütle ilişkileri çalışılmıştır. Hesaplamalarda hadron fenomolojisinde başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak sağlayan KRD toplam kuralları yöntemi kullanılmıştır. Analizler sonucunda KRD toplam kuralları için gerekli olan parametrelerin en uygun değerleri belirlenerek, Tcc+ tetrakuarkın kütlesi, deneylerle kıyaslanabilir bir şekilde elde edilmiş ve ağır kuark spin simetrisinin öngördüğü gibi, 1+- ve 0++ durumlarının kütle farkının yeterince küçük, sadece bir kaç MeV civarında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recently, exotic hadrons have become a very important and interesting topic for particle physics, especially after the observation of the exotic particle X(3872). The Tcc+ tetraquark, which has a very similar structure to X(3872), was observed in the LHCB experiment of CERN in 2021. However, this new particle has different properties than the previously observed exotic hadrons, as it contains two heavy quarks and no heavy antiquark. In this study, the masses of the double open charm Tcc+ tetraquark, and hidden charm states with JPC=1+- and JPC=0++, and with the motivation taken from heavy-quark spin symmetry, their mass relations are studied.QCD sum rules method, which allows successful results in hadron phenomenology, is used in the calculations. As a result of the analyses, by determining the most appropriate values of the parameters required for the QCD sum rules, the mass of the Tcc+ tetraquark is obtained in a manner comparable to the experiments and as predicted by heavy-quark spin symmetry, the mass differences of the 1+- and 0++ states are found to be small enough, only a few MeV, as expected.