Kalabalık acil servisler için yeni bir triyaj sistemi; öztriyaj
A new triage system for crowded emergency services; selftriage
- Tez No: 567587
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AKKAŞ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Aciliyetin belirleyicisi hastadır ve hastanın aciliyet algısı acil servis başvuruları ile direk ilişkilidir. Hastanın yüksek aciliyet algısı, uygunsuz acil başvurularına ve hastane kalabalığına neden olur. Düşük aciliyet algısı ise, hastanın acil bakım hizmeti arayışlarına engel olarak, morbidite ve mortaliteyi arttırabilir. Bu çalışmada hastaya triyaj yaptırılarak, hastanın aciliyet algısını, sağlık personeli aciliyet değerlendirmesi ile karşılaştırmak amaçlandı. 1 Haziran 2018 ile 15 Kasım 2018 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na başvuran 18 yaşından büyük, bilinci açık, sağlık personeli triyajına göre T1 veya T2 triyaj kategorisinde olmayan, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden, onam formu alınmış hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalardan, ortalama bekleme sürelerinin de verildiği beşli triyaj kategorisinden, kendi aciliyetlerine en uygun triyaj kategorisini seçmeleri istendi. Hasta triyajı ile sağlık personelinin yaptığı triyaj karşılaştırıldığında; hastaların %26'sının (n=769) sağlık personeli ile aynı triyaj kategorisini seçerek uyumlu triyaj yaptığı, %67'sinin (n=2012) yüksek triyaj yaptığı, %6'sının (n=178) ise düşük triyaj yaptığı tespit edildi. Bu çalışmada, hastaların aciliyet algısı ile sağlık personelinin aciliyet değerlendirmesinin farklı olduğu saptandı (kappa=0,041, ağırlıklı kappa=0,1585). Kadın cinsiyet, daha düşük yaş ortalaması, travma dışı nedenler ile başvuru, ayaktan başvuru ve taburcu sonlanımı, yüksek triyaj ile ilişkili bulundu. Bir kategori yüksek hasta triyajı ile bir kategori düşük hasta triyajının uyumlu hasta triyajına dahil edilmesiyle oluşturulan 'genişletilmiş uyumlu hasta triyaj grubu' ile sağlık personeli triyajının karşılaştırmasında da, uyumsuzluğun devam ettiği saptandı (kappa=0,1133). Toplumun bilgilendirilmesi ve farkındalığın arttırılması, orta ve uzun vadede hastanın aciliyet algısının iyileştirilmesine katkıda bulunabilir. Aile hekimleri tarafından yüz yüze, telefon veya mail yoluyla ya da teletıp gibi yöntemler ile hastalara sağlık durumlarının aciliyetleri hakkında danışmanlık hizmetinin verilmesi ise, kısa ve orta vadede etkili olabilecek çözümlerdir.
Özet (Çeviri)
The determinant of urgency is the patient and the perception of urgency by the patient is directly related to emergency department visits. The patient's high perception of urgency causes inappropriate emergency visits and overcrowding. Low urgency perception may increase the morbidity and mortality by preventing the patient from seeking emergency care services. In this study, it was aimed to compare the perception of urgency of the patient with the health professionals' urgency evaluation. Patients who were older than 18 years of age, admitted to Hacettepe University, Department of Emergency Medicine between June 1, 2018 and November 15, 2018, not categorized T1 or T2 triage according to the health professionals' triage, voluntarily accepted to participate in the study, were included in the study. Patients were asked to select the triage category best suited to their urgency from the five-triage category, where average waiting times were also given. When the patient triage and the health professionals' triage were compared; 26% (n = 769) of the patients chose the same triage category as the health professionals did, while 67% (n = 2012) did overtriage, and 6% (n = 178) did undertriage. In this study, the urgency perception of the patients and the urgency assessment of the health professionals were found to be different (kappa=0,041, ağırlıklı kappa=0,1585). Female gender, lower age average, admission for non-traumatic reasons, walk-in attendence, and discharge were found to be associated with overtriage. The incongruity with the extended matched patient triage group and the health personnel triage, which was formed by the inclusion of one category high patient triage and one category low patient triage in the compatible patient triage, was found to be incompatible (kappa=0,1133). Informing the community and raising awareness may contribute to the improvement of the patient's perception of urgency in the medium and long term. Providing counseling services to the patients about the urgency of their health conditions by primary care physicians face to face or with methods such as telemedicine via telephone or e-mail, can be effective in short and medium term.