Bolu T tipi ceza infaz kurumu çalışanlarının iş doyumu ve tükenmişliği arasındaki ilişki
Relationship between job satisfaction and burnout among Bolu T type penitentiary employees
- Tez No: 567703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı Ceza İnfaz Kurumları çalışanlarının tükenmişlik ve iş doyumu seviyelerinin incelenmesi, demografik değişkenlere göre çalışanların tükenmişlik ve iş doyum seviyelerinde anlamlı bir farklılık olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırma Bolu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu çalışanlarının iş doyumu ve tükenmişliğini bazı demografik değişkenlere göre ölçmesi bakımından literatüre kazandırılmıştır. Diğer yandan ceza infaz kurumu çalışanlarının iş doyumlarını artıracak, tükenmişlik seviyelerinin azaltacak tedbirler önermek suretiyle ceza infaz kurumu çalışanlarına katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Araştırmada Bolu İlinde bulunan Ceza İnfaz Kurumlarında çalışan 200 personelle birebir görüşülerek Minnesota İş Doyum Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formundan oluşan toplam üç anket uygulanmıştır. Yapılan analizler neticesinde, ceza infaz kurumu personelinin iş doyum seviyeleri ile tükenmişlik ve tükenmişliğin alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu ilişki negatif yönlü ve orta kuvvetlidir. Araştırmaya katılan personelin demografik özelliklerine göre ile iş doyum ve tükenmişlik ve tükenmişliğin alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between burnout and job satisfaction levels of prison employees and to determine whether there is a significant difference in burnout and job satisfaction levels according to demographic variables. The research was introduced to the literature in terms of measuring job satisfaction and burnout of Bolu T type Penitentiary employees according to some demographic variables. On the other hand, it is thought that prison employees will contribute to prison employees by proposing measures that will increase job satisfaction and reduce burnout levels. A total of three questionnaires, including the Minnesota Job Satisfaction Scale, the Maslach Burnout Inventory, and the Personal Information Forum, were administered to 200 staff members from the penal institutions. As a result of the analyzes, it was found that there was a significant relationship between job satisfaction levels of the penitentiary personnel and burnout and burnout sub-dimensions. This relationship is negative and moderately strong. There was no significant difference between the demographic characteristics and job satisfaction and burnout and sub-dimensions of burnout.