İki farklı sınıf öğretmeninin oluşturduğu sınıf ortamı ve öğrencilerinin sosyal duygusal becerilerinin incelenmesi
Examination of classroom environment created by two different teachers and the students' social emotional skills
- Tez No: 567714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, empati becerisi, özsaygı ve mesleki doyum değişkenlerine göre seçilen iki farklı öğretmenin oluşturduğu sınıf ortamı ve bu öğretmenlerin sınıflarındaki öğrencilerin sosyal duygusal becerileri incelenmiştir. Sosyal duygusal öğrenmeyi destekleyici ve destekleyici olmayan sınıf ortamlarının inceleneceği öğretmenlerin seçiminde belirlenen değişkenlere uygun ölçekler kullanılmıştır. Ölçek sonuçlarına göre en yüksek ve en düşük puanı alan iki öğretmen çalışmada tercih edilmiştir. 'Durum çalışması' yöntemi kapsamında öğretmenlerin oluşturdukları sınıf ortamları ve öğrencilerinin sosyal duygusal becerileri hem betimsel hem de derinlemesine incelenmiştir. Çalışmada sınıf gözlemleri, sınıf ortamı kontrol listesi, öğretmenler ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ve alan notları aracılığı ile veri toplanmıştır. Sınıf gözlemleri ve görüşmelerde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Sınıf ortamı kontrol listesinin analizinde ise toplam puan alınmıştır. Araştırmanın başında kendilerine uygulanan empati becerisi, özsaygı ve mesleki doyumun ölçülmesine yönelik ölçeklerden düşük puan alan öğretmenin, 16 saat süren gözlemlerin sonucunda öğrencilerle iletişiminin sorunlu olduğu olumsuz bir sınıf ortamı oluşturduğu görülmüştür. Aynı zamanda bu öğretmenin öğrencilerinin ders esnasında sosyal duygusal beceriler kapsamında yer alan, kendilerini ve duygularını ifade etme konusunda zorlandıkları, arkadaşlık ilişkilerinde başarısız ve genelde olumsuz oldukları gözlenmiştir. Kendisine uygulanan ölçeklerin sonuçlarından yüksek puan alarak olumlu sınıf ortamı oluşturması beklenen öğretmenin sınıf ortamının ise beklendiği üzere olumlu olmuştur. Oluşturduğu sınıf ortamında bu öğretmenin öğrencileri ile olumlu ve etkili iletişim kurduğu gözlenmiştir. Olumlu ilişkiler bu öğretmenin öğrencileri arasındaki iletişimde de kendilerini ve duygularını iyi ifade etmelerinde de kendini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the classroom environment composed of two different teachers selected according to empathy skills, self-esteem and occupational satisfaction variables and social emotional skills of students in these teachers' classrooms were examined. In the selection of teachers in which social emotional learning supportive and non-supportive classroom environments were examined, appropriate measurements were used. According to the measuring results, two teachers with highest and lowest scores were preferred in the study. In the context of the 'case study' method, classroom environments created by the teachers and the social emotional skills of the students were examined both deeply and descriptively. In the study, data were collected through classroom observations, classroom climate checklist, semi-structured interviews with teachers and the field notes. Descriptive analysis and content analysis were used in analyzing of classroom observations and the interviews. In the analysis of classroom environment checklist, total score was obtained. At the beginning of the study, it was observed that the teacher who scored lower than the measurements of empathy skills, self-esteem and professional satisfaction applied to themselves, constituted a negative classroom environment where the communication with the students was problematic as a result of the observations lasting for 16 hours. At the same time, it was observed that the students of this teacher had difficulty in expressing themselves and their emotions within the scope of social emotional skills during the lesson, they were unsuccessful in friendship relations and they were generally negative. The teacher's classroom environment, which is expected to create a positive classroom environment by getting high scores from the results of the measurements, was positive as expected. It was observed that this teacher has communicated positively and effectively with the students in the classroom environment. Positive relationships have been revealed in this teacher's communication between students and in better expressing themselves and their feelings.