Gümüşhane ili Kelkit ilçesinde konvansiyonel ve organik silajlık mısır üretim maliyeti
Convantional and organic silage maize producti̇on cost in kelki̇t district ofgümüşhane provi̇ce
- Tez No: 568104
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DAĞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada 2017 yılında Gümüşhane ili Kelkit ilçesinde organik ve konvansiyonel silajlık mısır üretim maliyetini hesaplamak amaçlanmıştır. Konvansiyonel silajlık mısır üretimi yapan 43 ve organik silajlık mısır üretimi yapan 17 tarım işletmesine uygulanan anketlerden elde edilen veriler kullanılmıştır. 1 kg silajlık mısırın maliyeti konvansiyonel ve organik üretim yapan işletmelerde sırasıyla 0,086 ₺/kg ve 0,072 ₺/kg olarak hesaplanmıştır. Devlet desteği çıkarıldıktan sonra 1 kg silajlık mısırın maliyeti konvansiyonel ve organik üretim yapan işletmelerde sırasıyla 0,061 ₺/kg ve 0,035 ₺/kg olarak bulunmuştur. Konvansiyonel ve organik silajlık mısır ortalama satış fiyatı sırasıyla 0,150 ₺/kg ve 0,165 ₺/kg olarak tespit edilmiştir. Ortalama net kar konvansiyonel ve organik üretim yapan işletmelerde sırasıyla 307,23 ₺/da ve 362,85 ₺/da olarak hesaplanmıştır. Devlet desteği çıkarıldıktan sonra ortalama net kar konvansiyonel ve organik üretim yapan işletmelerde sırasıyla 426,08 ₺/da ve 509,74 ₺/da olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to calculate the organic and conventional silage corn production costs in Kelkit district of Gümüşhane province in 2017. The data obtained from the questionnaires applied to 43 farms producing conventional silage corn and 17 farms producing organic silage corn were used. The cost of 1 kg of silage maize was calculated as 0.086 ₺/kg and 0.072 ₺/kg in conventional and organic production enterprises, respectively. The cost of 1 kg of silage maize after government subsidy was found to be 0.061 ₺/kg and 0.035 ₺/kg in conventional and organic production enterprises, respectively. The average selling price of conventional and organic silage maize was 0.150 ₺/kg and 0.165 ₺/kg, respectively. Average net profit was calculated as 307.23 da / da and 362.85 ₺/da in conventional and organic production enterprises, respectively. The average net profit after government subsidy was 426.08 ₺/da and 509.74 ₺/da in conventional and organic production enterprises, respectively.