Yüksek kalitede NixPt1-x nanopartiküllerinin sentezi, yapısal tanımlamaları ve B-N-H tabanlı hidroen depolamamalzemelerinden hidrojen üretiminde katalitik etkinliklerinin incelenmesi
The synthesis of monodisperse NixPt1-x nanoparticles, their structural characterization and their catalysis in the hydrogen generation from B-N-H based chemical hydrogen storage materials
  1. Tez No: 568146
  2. Yazar: FATMA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, NixPt1-x alaşım nanopartiküllerinin kompozisyon kontrollü sentezi, karakterizasyonu gerçekleştirilerek, ticari bir destek malzemesi olan Ketjen Black'e, laboratuvar ortamındasentezlenen grafitik karbon nitrür (mpg-C3N4) ve indirgenmiş grafen oksit'e (iGO) desteklenerek, hidrojen üretiminde etkinlikleri incelendi. Nikel (II) asetat tetra hidrat (Ni(ac)2.4H2O) ve Platin (II) asetilasetonat (Pt(acac)2) metal tuzları kullanılarak boran tersiyer bütilamin (BTB) ile oleyilamin(OAm) ve 1-oktadesen(ODE) içerisinde eş zamanlı olarak indirgenmesi ile sentezlenip ve Ketjen Black'e (KB) desteklendikten sonra KB-NixPt1-x katalizörleri elde edildi. Elde edilen bu katalizörler hidrojen üretimi için amonyak boran'ın (AB) dehidrojenlenmesinde kullanıldı ve hidrojen üretimindeki katalitik etkinlikleri araştırıldı. Hazırlanan katalizörler içinde en etkili katalizörün Ni70Pt30 olduğu tespit edildi. Bu katalizör hidrojen üretiminde AB'nin hidrolizinden 1479 min-1 TOF değeri ile etkin bir çevrim sağladı. Katalizörün AB hidroliz kinetiği farklı sıcaklıklarda, farklı katalizör miktarlarında, farklı substrat miktarlarında, farklı destek malzemelerinde denendi. Çalışmanın sonunda katalizörün etkinliğinin devamlılığı araştırılması için tekrarlanabilirliği incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the composition-controlled synthesis and characterization of NixPt1-x alloy nanoparticles is supported by Ketjen Black, a commercial support material, synthesized graphitic carbon nitride (mpg-C3N4) and reduced graphene oxide (iGO). the controlled mono-disperse NixPt1-x alloy nanoparticles were synthesized by co-reduction of Nickel (II) acetate tetrahydrate (Ni(ac)2.4H2O) and Platinum (II) acetylacetonate with using borane-tert-butylamine as a reducing agent in oleylamine (OA) and 1-octadecene (ODE). Subsequently, KB-NixPt1-x catalysts were prepared after supporting on Ketjen Black (KB). These prepared catalysts were used for dehydrogenation of ammonia borane (AB) and their catalytic activities on hydrogen production were studied. Among these prepared catalysts, KB- Ni70Pt30 showed the highest performance with 1479 min-1 from AB hydrolysis for hydrogen production. The kinetics of this KB- Ni70Pt30 catalysts were investigated depending on different temperatures, different amount of catalyst, different supporting materials, and different substrate amount.