Pazarlama iletişimi aracı olarak advergame (Oyunreklam) uygulamaları: Türkiye'de yapılan advergame (Oyunreklam) uygulamalarının incelenmesi
Advergame as a tool of marketing communication (Oyunreklam) applications: made in Turkey advergame (Oyunreklam) examination of applications
  1. Tez No: 568153
  2. Yazar: GİZEM ALTUN BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÇEVİK ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bir reklam uygulaması olan advergame (oyunreklam) uygulamalarının amacı, marka mesajını eğlenceli bir şekilde tüketiciyle buluşturmaktır. Rekabet ortamında markalar kullanıcılara ilettikleri mesajları en etkili biçimde vermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada oyunreklam uygulamalarının pazarlama iletişimine bir katkısı olup olmadığı araştırılmaktadır. Çalışma kendi içerisinde 4 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümde pazarlama ile ilgili geniş bir literatür çalışması yapılmış, pazarlama iletişimine ve viral pazarlama kavramlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde reklam kavramı incelenmiş, üçüncü bölümde ise oyunreklam kavramının tanımına, tarihçesine, çeşitlerine, gelişimine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise araştırma bulguları aktarılmıştır. Çalışmanın araştırma aşamasında ödül alan oyunreklam uygulamalarını yapan ajanslarla görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde oyunreklam uygulamalarının trend olduğu dönemlerde markanın pazarlama iletişimine olumlu katkı sağladığı, marka ile kullanıcı arasında duygusal bir bağ kurduğu ve içinde eğlence kavramını barındırdığı için markalar tarafından kullanılmak istendiği sonucuna varılmıştır. Ancak değişen dijital trendler ve yaşanan dijital gelişmelerle oyunreklam uygulamaları popülerliğini kaybederek yerini farklı uygulamalar bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of advergames, as an advertising application, is to convey brand messages to consumers in a fun way. As competition gets more intense day by day, communicating brand messages effectively have become much more important. In this study, it has been investigated whether advergame applications affect marketing communication. The study consists of 4 parts. In the first part, there is an extensive literature review of marketing in general by covering marketing communication and viral marketing. The second part examines the concept of advertising and the third part continues with the definition, history, types and development of the concept of advergame. The last part concludes with the findings of the study. In the study, multiple interviews are conducted with advertising agencies which developed award-winning advergame applications. As a result of these interviews, it has been found that advergame applications, during the period when they were popular among marketers, had a positive impact on brands' marketing communication, created an emotional bond between brands and consumers, and that brands tended to use advergame applications as they believe such applications are fun. However, with constantly changing digital trends and advancements, advergame applications have been replaced with different applications.