Müzikli ve müziksiz yapılan aletli pilates egzersizlerinin iş doyumu, iyimserlik ve psikolojik iyi oluş üzerine etkisi
Effect of apparatus pilates exercises with and without music on job satisfaction, optimism, and psychological well-being
- Tez No: 568171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı müzikli ve müziksiz yapılan aletli pilates egzersizlerinin; iş doyumu, iyimserlik ve psikolojik iyi oluş düzeylerine olan etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma amacı doğrultusunda İstanbul İli Ataşehir Semtinde bulunan Myclub ile Kadıköy Semtinde bulunan Justfit kulüplerinden izinler alındıktan sonra bu kulüplere yeni kayıt olan üyelere araştırmanın amacı ve 10 hafta sürecinde haftada 2 gün 1 saat sürecek aletli pilates programı açıklanmıştır. Açıklamalar sonrası araştırmaya gönüllü katılmak isteyen 60 üyeye; Diener ve arkadaşları tarafından geliştirilen 'Psikolojik İyi Oluş Ölçeği' Weiss ve arkadaşları tarafından geliştirilen 'İş Doyum Ölçeği' ve Balcı ve Yılmaz tarafından geliştirilen 'İyimserlik Ölçeği' ön test olarak uygulanmıştır. Uygulamalarda müzik kullanılmasını isteyen 22 kişi müdahale, müzik kullanılmasını istemeyen 38 kişi de kontrol grubu olarak atanmıştır. Sadece müdahale grubunun çalışmalarında müzik kullanılmıştır. 10. haftanın sonunda son test uygulaması ile araştırma sonlandırılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programında istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Müdahale ve kontrol grubunun her birinin ön test ve son testleri kendi içinde karşılaştırıldığında; iş doyumu ön test sonuçları arasında fark yokken son testlerinde anlamlı fark görülmüştür. İyimserlik ve iyi oluş açısından ise hem ön test hem de son teslerde anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuçlar: Hem müzikli hem de müziksiz yapılan aletli pilates uygulamalarının, iş doyumu, iyimserlik ve psikolojik iyi oluş üzerinde olumlu etki ettiği görülmüştür. Ancak müdahale ve kontrol gruplarına uygulanan ölçeklerin son testlerinde olumlu yönde bir değişim olması ve ön test-son testler açısından gruplar arasındaki farkın da ileri dece anlamlı olması, aletli pilatesin müziksiz uygulanması katkı sunsa da müzikli uygulanmasının çok daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to investigate the effect of apparatus pilates exercises with and without music on job satisfaction, optimism, and psychological well-being levels. Method: According to the purpose of research permits are obtained from; Myclub which is located at Ataşehir district in İstanbul city and Justfit which is located at Kadıköy district in İstanbul city. The new members of those clubs are informed about the purpose of the study and the apparatus pilates program which will be offered as 1-hour exercises twice a week for 10 weeks are explained. After the explanations 'Psychological Well-Being Test' developed by Diener et. al., 'Job Satisfaction Scale' developed by Weiss et. al., and 'Optimism Scale' developed by Balcı and Yılmaz are applied to 60 volunteered members as preliminary tests. 22 members who have requested music to be used in the exercises constituted the response group, and 38 members assigned as control group who doesn't want music in the exercises. Music is used only for the exercises of the response group. The study is concluded with the final test administered at the end of week 10. Acquired data is statistically analyzed in SPSS 22 software. Findings: It is observed that there is no difference between the results of job satisfaction preliminary tests, a significant difference is observed in the final tests when the preliminary tests and final tests of the response and control group are compared in itself. A significant difference is observed in both the preliminary tests and final tests in terms of optimism and well-being. Conclusions: It is observed that apparatus pilates exercises done with or without music have positive effects on job satisfaction, optimism, and psychological well-being. However, the positive changes at the last tests which applied to response and control groups and the remarkable difference between pre-test/last tests means apparatus pilates with music are much more effective than without music apparatus pilates and has positive effects