Investigation of the molecular role of RUVBL1 gene in malignant pleural mesothelioma
RUVBL1 geninin malign plevral mezotelyomadaki moleküler rolününaraştirilmasi
  1. Tez No: 788498
  2. Yazar: MEDİNE ZEYNEP GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Malign plevral mezotelyoma (MPM), agresif ve nadiren tedavi edilebilen ölümcül bir tümördür. Tüm mesotelyomaların yaklaşık 90%'ını oluşturan MPM'e yönelik etkili bir tedavi henüz bulunamadığı için hastaların hayatta kalma süresi tanıdan sonra yaklaşık 1 yıl kadardır. Oldukça heterojen özellikte olan MPM karsinogenezinin altında yatan mekanizmalar tam olarak bilinmemektedir. MPM'e yönelik efektiv tedavi yöntemlerinin geliştirilebilmesi için bu mekanizmaların araştırılması gerekmektedir. Bu çalışmada MPM karsinogenezinde özellikle hücre sağ kalımı ve çoğalmasıyla ilişkilendirdiğimiz sinyal yolakları ve mekanizmaların aydınlatılmasına olanak sağlayan, tüm genom CRISPR/Cas9 taraması çalışmasında tespit ettiğimiz hedef genlerden biri olan RUVBL1'in (RuvB Like AAA ATPase 1) MPM'deki moleküler rolu incelenmiştir. ATPaz ve ATP-bağımlı helikaz aktiviteleriyle bilinen RUVBL1'in kanserdeki işleviyle ilgili pek çok çalışma kanser-spesifik farklı fonksiyonları olabileceğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, MPM karsinogenezindeki moleküler rolü üzerine herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. CRISPR/Cas9 taraması sonucunda RUVBL1 gRNA'larının en yüksek skor verdiği 2 hücre hattı -H2052 ve H2452- seçilmiştir. RUVBL1 geninin CRISPR/Cas9 aracılı susturulmasıyla ve ekspresyon seviyesi arttırılarak seçilen hücre hatlarındaki moleküler fonksiyonları araştırılmıştır. Son olarak farmakolojik inhibisyonunun hücre sağ kalımı ve agresif fenotipleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bulgularımız, değiştirilmiş RUVBL1 ekspresyon seviyesinin, MPM hücre proliferasyonu ve kanser agresif fenotipleri ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, aşırı ekspresyon deneylerimiz, RUVBL1'in artan ekspresyon seviyesinin EMT ile ilişkili olabileceğini gösterdi. Tüm bu çalışmalar, RUVBL1'in MPM'e yönelik tedavi geliştirilmesinde hedeflenebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Malignant pleural mesothelioma (MPM) is an aggressive and rarely treatable fatal tumor. Since no effective treatment has yet been found for MPM, which constitutes approximately 90% of all mesotheliomas, the survival time of patients is approximately 1 year after diagnosis. The mechanisms underlying the highly heterogeneous MPM carcinogenesis are not fully known. These mechanisms need to be investigated to develop effective treatment methods for MPM. In this study, the molecular role of RUVBL1 (RuvB Like AAA ATPase 1) in MPM, which is one of the target genes we identified in the whole genome CRISPR/Cas9 screening study, which enables the elucidation of signaling pathways and mechanisms that we associate with cell survival and proliferation in MPM carcinogenesis, was investigated. Many studies on the function of RUVBL1 in cancer, known for its ATPase and ATP-dependent helicase activities, have revealed that it may have different cancer-specific functions. However, there are no studies on its molecular role in MPM carcinogenesis. As a result of the CRISPR/Cas9 screen, the 2 cell lines -H2052 and H2452- with the highest score of RUVBL1 gRNAs were selected. The molecular functions of the RUVBL1 gene in selected cell lines were investigated by CRISPR/Cas9-mediated depletion with the RUVBL1 gRNA and increasing the expression level. Finally, the effects of pharmacological inhibition on cell survival and aggressive phenotypes were investigated. Our findings suggested that altered RUVBL1 expression level is associated with MPM cell proliferation and cancer aggressive phenotypes. In addition, our overexpression experiments showed that increased expression level of RUVBL1 may be associated with EMT. All these studies have shown that RUVBL1 can be targeted in the treatment of MPM with further supportive research.