Beden eğitimi ve spor yüksekokullarında çalışan öğretim elemanlarının örgütsel bağlılık ve örgüt ikliminin araştırılması
The investigation of organizational commitment and organizational climate of academic staff at physical education and sport schools
  1. Tez No: 568260
  2. Yazar: ÖZGÜR DEVRİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH NURİ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir örgütün hedef ve amaçlarına ulaşması ve başarısı, sahip olduğu insan kaynağının niteliği kadar çalışanların örgütsel bağlılık ve iklim ile yakından ilişkilidir. Örgütlerde verimlilik ve etkinliğin önemli bir öncülü olarak değerlendirilen örgütsel bağlılık ve örgüt iklimi; bilimin üretildiği, evrensel eğitim-öğretimin gerçekleştirildiği üniversiteler açısından önemli bir yere sahiptir. Bu kapsamda araştırmamızın amacı, üniversitelerde çalışan öğretim elemanlarının örgütsel bağlılık ve örgüt iklimi düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılıklarının belirlenmesi ve elde edilen verilerin öğretim elemanlarının örgütsel bağlılık ve örgüt iklimlerinin tespit edilerek iyileştirilmesi ve arttırılmasında yöneticilerin kullanımına sunmaktır. Araştırmaya üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları ve Spor Bilimleri Fakültelerinde çalışan, tesadüfü örneklem yöntemine göre seçilmiş 10 üniversiteden 45'i kadın, 113'ü erkek toplam 158 öğretim elemanı katılmıştır. Araştırma için gerekli verilerin toplanması amacıyla üç bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Birinci bölümde sosyo-demografik özellikleri tespit edebilmek için demografik bilgi formu uygulanmıştır. İkinci bölümde“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve üçüncü bölümde ise“Örgüt İklimi Anketi”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programına aktarılarak değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistik ile birden çok bağımsız grup ortalamasının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi, değişken gruplarda T-TESTİ kullanılmıştır. Gruplar arasında farklılığın kaynağı olan grup veya grupların tespiti amacıyla ANOVA testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları %95 güven aralığında değerlendirilmiş ve "p
Özet (Çeviri)
An organization's reaching its aims and goal is closely associated with organizational commitment and climate of its employees as well as the quality of its human resources. Organizational commitment and organizational climate, which are assessed as a significant premise of productivity and efficiency in organizations, have a significant place in terms of universities where science and universal education take place. Within this context, the purpose of our study is to find out whether organizational commitment and organizational climate of academic staff working in universities differ in terms of demographic characteristics and to present the results of the study for the use of managers in finding out and improving and increasing the organizational commitment and organizational climate of academic staff. A total of 158 academic staff, 45 females and 113 males, from 10 universities chosen with random sampling method among Physical Education and Sport Schools and Sport Sciences Faculties of universities participated in the study. A questionnaire which included three parts was used to collect the data necessary for the study. In the first, demographic information form was given to students to find out socio-demographic features. In the second part,“Organizational Commitment Scale”was used, while“Organizational Climate Scale”was used in the third part. The data obtained were transferred to SPSS for Windows 23.0 program and assessed. One-way ANOVA was used in the comparison of descriptive statistics and in the comparison of averages of more than one independent groups, while t-test was used in variable groups. ANOVA test was used to find out the group or groups that were the source of differences between groups. Analyses results were assessed with 95% confidence interval and "p