Türkiye'deki Suriyelilere yönelik sosyal politikaların değerlendirilmesi
An evaluation of social policy towards Syrians in Turkey
- Tez No: 568263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Göç insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. İnsanlar ekonomik, siyasal, toplumsal, dinsel ve daha farklı sebeplerle bireysel ya da kitlesel olarak yaşam yerlerini gönüllü veya zorunlu olarak değiştirmişlerdir. Suriye'de 2011 yılında başlayan rejim karşıtı gösterilerin iç savaşa dönmesi sonucu milyonlarca Suriyelinin Türkiye'ye göç etmesi ülkemizi zorunlu göç hareketlerinden en çok etkilenen ülkelerden biri haline getirmiştir. Savaş bağlamında yaşanan bu göç süreci sebepleri ve sonuçları ile ülkemizin en önemli konularından biri haline gelmiştir Bu çalışma, savaş bağlamında ülkemize sığınan Suriyelilere uygulanan sosyal politikaları konu edinmektedir. Çalışmanın kuramsal kısmındaki açıklamalarda; göç, mülteci, sığınmacı ve geçici koruma kavramları ile bu kavramları birbirlerinden ayıran özellikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada 2011 yılından itibaren Suriyelilerin Türkiye'ye göç etme süreci, Suriyelilerin ülkemizdeki demografik yapısı, savaşlar ve göç arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümünde sebepleri ve sonuçları ile sosyal politikalar ve göç arasındaki ilişkiler üzerine durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Suriyelilerin ülkemize gelme sebepleri, Türkiye'nin Suriyelilere yönelik uyguladığı sosyal politikalar, yasal ve idari düzenlemeler üzerine durulmuştur. Göç çok boyutlu bir kavram olduğundan, Suriyelilere yönelik uygulanan sosyal politikalar da çeşitlilik göstermektedir. Bu politikaların üretilmesi Devletin pek çok Bakanlığının ve kurumunun iş birliği içinde çalışması, buna halkın ve sivil toplum kuruluşlarının destek olması ile uygulanabilir hale gelebildiği çalışmamızda açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is as old as human history. Humans has been changing their living spaces either voluntarily or by force due to economical, societal, religional or other reasons in the form of individual or mass. Turkey has become one of the most affected countries as the anti-regime movements in Syria that began in 2011 has turned into civil war and as a consequence, millions of Syrians has immigrated to Turkey forcedly. The process, reasons and consequences of this immigration in the context of war has become one of the most significant issues of the country. In this study, the social policies that are exerted to Syrian refugees in the context of war are subjected. In the part of theoretical framework, the concepts of migration, refugee, immigrant and temporary protection, and the differences between those concepts are explained. In this study, the relationships between process of Syrians migration in 2011, Syrians' demographic structure, war and migration are clarified. In the second part, the correlations between reasons and consequences of migration, social policies and migration are explicated. In part three, the reasons of Syrian immigration, social policies that are applied by Turkish government for Syrians, and administrative and legal regulations are stated. As the concept of migration is multidimensional, the social policies for Syrians show also variety. In this study, the procedure of producing those policies and relationships between different ministries, non-governmental organizations and public in cooperation to put those theories into practice are studied.