The preparation and antibacterial activities of anionic surfactant based liquid hand soaps
Anyonik yüzey aktif madde bazlı sıvı el sabunlarının hazırlanması ve antibakteriyel özellikleri
  1. Tez No: 568357
  2. Yazar: ERHAN SAYGILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM LEVENT ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sabun en temel temizleme malzemesi olmak ile beraber, zararlı mikroorganizmaların üremelerinin ve hastalık oluşumunun engellenmesi adına da kullanılmaktadır. Yaklaşık 30 yıldır antibakteriyel özellikli sabunların kullanımı, bakterilere ve üremelerine karşı oldukça etkili olduklarının iddia edilmeleri sebebiyle artış göstermiştir. Geçmiş yıllarda, bu sabunların formülasyonlarına, antibakteriyel ajan ve mantar önleyici olarak çoğunlukla triklosan (TCC) ve triklokarban (TCC) gibi sentetik kimyasallar eklenmekteydi. Ancak, 2016 yılında FDA, TCS ve TCC ile beraber bir çok antibakteriyel ajanı, sağlığa zararları ve etkinlikleri ile ilgili yeterli veri olmaması sebebiyle yasaklamıştır. Antibakteriyel sıvı el sabunlarının içerdikleri katyonik yapıdaki yüzey aktif maddelerden ötürü daha az köpürmeleri tüketici açısından da olumlu karşılanmamaktadır. Bu projenin amacı, yüksek temizleme ve köpürme kapasitesine sahip, antibakteriyel etki anlamında piyasada sununlan alternatifleri ile karşılaştırılabilir anyonik yapıda sıvı el sabunlarının üretililmeleri ve analizlerinin gerçekleştirilmesidir. Bu amaç için, sentetik yüzey aktif madde (LS), yağ asitleri (FAS) ve hindistancevizi yağı (NLS) bazlı sıvı el sabunları hem yalın hem de antibakteriyel etkileri önceden gösterilmiş lavanta ve tarçın yağları ile beraber hazırlanmıştır.Viskozite ölçümleri, tüm sentetik yüzey aktif madde ile hazırlanmış örneklerin yeterli koyuluğa sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca bu örnekler köpürme testleri sonucunda da oldukça yüksek değerler ortaya koymuşlardır. Saf LS örneklerinin yaklaşık olarak ticari market ürünlerinden daha düşük olsa da, uygun antibakteriyel özellik gösterdikleri belirlenmiştir. Hazırlanmış olan sabun örneklerine lavanta ve tarçın yağının eklenmesi ile antibakteriyel özelliğin daha da arttırıldığı koli basili ve stafilokok aureus üzerinde gösterilmiştir. Gönüllüler üzerinde panel testi sonucunda doğal ve esans yağları içeren anyonik yüzey aktif madde bazlı sıvı el sabunlarının, ticari ürünler ile aynı tüketici memnuniyetine yol açtığı saptanmıştır. Tüm bu analizler ve testler, ticari antibakteriyel sıvı el sabunları ile yarışabilecek düzeyde ve zararlı ve yasaklı maddeleri içermeyen doğal antibakteriyel ajanlar ile formüle edilmiş sıvı el sabunlarının üretilebilmesi potansiyelini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Soap is the essential cleansing material which is necessary for prohibiting diseases and the propagation of harmful microorganisms. For 30 years, the usage of antibacterial soaps has increased as these products are claimed to be highly effective against bacteria and inhibit their reproduction. Several synthetic chemicals such as triclosan (TCS) and triclocarban (TCC) have been introduced within formulation of these antibacterial soaps as an antibacterial and antifungal agent. However, FDA banned several chemicals including TCS and TCC in 2016 due to lack of sufficient data on their safety and effectiveness. Additionally, it is well known that antibacterial liquid hand soaps have relatively lower foaming performances due to the presence of cationic surfactants. The purpose of this study is to produce an anionic liquid hand soap which bears adequate antibacterial activity and contend with commercial alternatives along with sufficient cleansing and foaming performances in the absence of banned antibacterial agents. For this purpose, synthetic surfactant (LS), fatty acids (FAS) and coconut oil (NLS) based liquid hand soaps were prepared in the presence and absence of essential oils (lavender and cinnamon) which have previously shown to exhibit antibacterial activities. The viscosity measurements indicated that LS in the presence and absence of cinnamon and lavender oil showed convenient thickness as the amounts of salt and thickener optimized while these samples offer high foaming performances. Moreover, the addition of lavender and cinnamon oils enhanced the antibacterial activity of LS on Escherichia Coli and Staphylococcus Aureus where even plain LS presented inhibition effect comparable to the commercial market product. Finally, the panel test revealed that the synthetic anionic surfactant based soaps prepared in the presence of natural and biocompatible essential oils exhibit almost identical consumer satisfaction as compared to commercial alternatives. All these performed analysis and tests pointed out the possibility of producing a competent natural antibacterial liquid hand soap in the absence of detrimental and banned antibacterial agents simply by using natural alternatives.