The social and symbolic role of early pottery in the Near East
Yakındoğu'da erken çanak çömleğin sosyal ve sembolik rolü
  1. Tez No: 568425
  2. Yazar: BURCU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ATAKUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Yakındoğu'da görülen Erken Neolitik çanak çömleğinin sosyal ve sembolik rolünü incelemektir. Bu tez çalışmasında, Yakındoğu'da bulunan ilk çanak çömlekleri karşılaştırmalı olarak inceleyerek, bölgede çanak çömlek kullanımının gelişim aşamalarını değerlendirilmektedir. Daha da önemlisi, çanak çömlek formlarının ve teknolojisinin, alçılama ve heykelcik teknolojileri ile ilişkisi incelenmektedir. MÖ 9. binyılın başlarında, pişmiş toprak teknolojisinin ve ateşin nitelikli kullanımı Yakındoğu'da bulunan insan ve hayvan şekilli heykelciklerde gözlemlenebilir. Aynı zamanda, kireç sıva üretiminde de benzer teknikler kullanılmıştır. Bu nedenle“neden seramik üretiminin iki bin yıl daha beklemek zorunda kaldığı”sorusu merak uyandırıcıdır. Tez çalışmasının sonuçları çanak çömleğin Erken Neolitik'te görülen inanç ve ritüele derinlemesine gömülmüş bir“sembolik teknoloji”olduğunu göstermektedir. Diğer bir deyişle, çanak çömlek,“insan bedeni”ve“ev”arasındaki ilişkiyi, Erken Neolitik'te görülen“ölü”,“ev”ve“ortak yapılar”arasında oluşan ilişkiye alternatif olarak yeniden şekillendirmektedir. Bu nedenle, çanak çömlek, tarımın yeni ekonomik bağlamında kurulan yeni sosyal ilişkilerin müzakeresinde önemli bir aracı olmalıdır. Bu bağlamda, çanak çömleğin Yakındoğu'ya bu kadar geç bir giriş yapmasının nedeni, malzeme bilgisi eksikliği veya ihtiyaç eksikliğinden kaynaklanamayabilir. Bunun nedeni, büyük ihtimalle kültürel içeriklidir ve dolayısıyla sosyal yapı ve inançtaki değişimlerin bağlamsal değerlendirmesini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the social and symbolic role of the earliest pottery in the Near East which flourished during the Neolithic Period. This dissertation provides a comparative analysis of the earliest ceramics and the relationship of pottery form and technology to the plaster and figurine technologies. As early as the 9th millennium BC, the skilled use of ceramic technology and control of fire was evident in the production of lime plaster, as well as anthropomorphic and zoomorphic figurines in the region. Therefore, the question of“why the production of pottery had to wait for another two-thousand years”, is an intriguing one. The results of the study demonstrate that the emergence of pottery is a“symbolic technology”that is deeply embedded in the earlier Neolithic belief and ritual. Pottery restates a relationship between“the human body”and“the house”, as an alternative to the pre-existing Early Neolithic relationship that was formed between“the dead”,“the house”and“the communal buildings”. As such, pottery must have been an important agent in the negotiation of new social relations in the new economic context of agriculture. Whereas its form evoked familiar ancestral concepts, its portability and use facilitated new types of relations. In this context, the reason why pottery was such a late introduction in the Near East may not be due to a lack of knowledge, instead, the reason is more likely to be cultural one, which requires a further contextual evaluation of the shifts in social structure and belief