Türkiye örneğinde kadın sosyal girişimciliğini incelemek
Examining women social entrepreneurs in the case of Turkey
- Tez No: 568439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İşletme, Political Science, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, giderek önemli bir fenomen haline gelen sosyal girişimciliği, Türkiye örneğinde kadın sosyal girişimciler özelinde incelemektir. Kadın sosyal girişimciliği ile ilgili literatür tarandığında, Türkiye'de kadınların sosyal girişimciliğe yönelmesinde etkili olan öncüller, kadınların sosyal girişimcilik faaliyetleri süresince karşılaştıkları engeller ve kolaylaştırıcılar ve nihayetinde sonuçları itibariyle kadın sosyal girişimcilerin kanaatlerine göre amaçlarına ulaşıp ulaşamadıklarını inceleyen bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Kadın sosyal girişimciler hakkında henüz böyle bir çalışmanın olmaması araştırmanın çıkış noktasıdır. Araştırmanın örneklemini olasılıklı olmayan tekniklerden, amaçlı ve kartopu teknikleri ile seçilen kadın sosyal girişimciler oluşturmaktadır. Verilerin analizinde“fenomenolojik araştırma”yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; kadınların sosyal girişimciliğe yönelmesinde etkili olan öncüller 10, kadınların karşılaştığı engeller 11 ve kadınların karşılaştığı kolaylaştırıcılar 6 başlık altında toplanmıştır. Sonuçları itibariyle ise kadın sosyal girişimcilerin % 61 oranında amaçlarına ulaştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine social entrepreneurship, which has become an important phenomenon, in terms of women social entrepreneurs in the example of Turkey. When the literature about woman social entrepreneurship screened, no study about precursors in the orientation of women to social entrepreneurship in Turkey, obstacles and facilitators women facing with during social entrepreneurship activities and the results -could or could not reach their goals according to the opinion of social entrepreneurs- was found. The lack of such a study on women social entrepreneurs is the starting point of the study. The sample of the study consists of women social entrepreneurs selected by purposeful and snowball technique from the non-probable techniques.“Phenomenological research”method was used in the analysis of the data. As a result of the research; precursors effective in women's orientation towards social entrepreneurship 10, obstacles faced by women 11 and facilitators for women are grouped under 6 headings. As a result, 61% of women social entrepreneurs have achieved their goals.