Finansal kiralama işlemlerinin TMS 17 kiralama işlemleri standardı ile yasal düzenlemeler açısından incelenmesi ve muhasebe uygulamaları
Investigation of financial leasing transactions in terms of TAS 17 leasing transactions standard and legal regulations and accounting practices
  1. Tez No: 568469
  2. Yazar: MUSTAFA AKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde firmaların işletme sermayesi ihtiyacı günden güne çoğalırken kıt kaynakların olması ve öz sermayenin maliyetinin yüksek olması firmaları orta ve uzun vadeli alternatif finansal yöntem arayışlarına sokmaktadır. Bu alternatif finansal yöntemlerinden bir tanesi de varlıkları satın almak yerine kiralamaktır. Finansal kiralama ile bir varlığın bütün fayda ve risklerini elde etme fikri firmaların sermayelerini etkin ve verimli bir şekilde kullanabilmeleri açısından son derece önemli bir yöntemdir. Finansal kiralama bu anlamda orta ve uzun vadeli bir finansman tekniğidir. Türkiye'de finansal kiralama uygulamalarının muhasebeleştirilmesiyle ilgili yapılan yasal düzenlemelerin içerisinde en önemlileri VUK'nun mükerrer 290.maddesi ile yapılan düzenlemeler ile TMS 17-Kiralama İşlemleri standardıdır. Finansal kiralama uygulamalarının muhasebeleştirilmesine dönük işlemler arasında daha önceleri önemli bir takım farklılıklar olmakla beraber, son zamanlarda yapılan bu yasal düzenlemeler ile farklılıklar ciddi anlamda ortadan kaldırılarak bir muhasebe uygulamaları bütünlüğü sağlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmamızda finansal kiralama uygulamalarının TMS 17 standardına ve yasal düzenlemelere göre inceleyerek gerek kiracı gerekse kiralayanın uygulayacağı muhasebe politikalarındaki benzerlikler ve farklılıklarını ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Nowadays, while the need for working capital of the companies increases day by day, scarce resources and the high cost of own capital make them looking for alternative medium and long term financial methods. One of these alternative financial methods is to rent the assets instead of buying them. The idea of obtaining all the benefits and risks of an asset through financial leasing is an extremely important method for companies to use their capital effectively and efficiently. In this sense, financial leasing is a medium and long term financing technique. Among the most important of legal regulations related to the accounting of leasing practice in Turkey of Tax Procedure 290.madde repeated with the arrangements made by the IAS 17-Leases standard. Although there were some important differences between the transactions regarding the accounting of financial leasing applications, the recent legal arrangements have attempted to eliminate the differences in a significant manner and to ensure the integrity of accounting applications. In this study, we have examined financial leasing practices in accordance with IAS 17 standard and legal regulations and tried to reveal the similarities and differences in accounting policies to be applied by both the lessor and the lessor.