Finansal kiralama işlemlerinin Vergi Usul Kanunu (VUK) ve büyük ve orta boy işletmeler için finansal raporlama standardı (BOBİ FRS) kapsamında incelenmesi: Karşılaştırılmalı bir örnek uygulama
Investigation of financial lease transactions within the scope of Tax Procedure Code (VUK) and financial reporting standard for large and medium-sized enterprises (BOBİ FRS): A comparative case application
  1. Tez No: 944488
  2. Yazar: MERVE TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS TURĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde, gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren işletmeler açısından alternatif finansman kaynaklarına olan eğilim giderek önem düzeyini arttırmaktadır. Finansal kiralama, işletmelerin sıklıkla tercih ettiği finansman yöntemlerinden biri olarak, uzun yıllardır hem dünya genelinde hem de Türkiye'de kullanılmaktadır. Türkiye Muhasebe Standardı 17 (TMS 17 - Kiralama İşlemleri Standardı) kapsamında, finansal kiralama işlemleri, bir varlığın mülkiyetine ilişkin tüm risk ve getirilerin devredildiği sözleşmeler olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte, yasal düzenlemelerde meydana gelen sürekli değişiklikler, hem kredi verenler hem de kiracılar açısından finansal kiralama süreçlerinde yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulmasına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) çerçevesinde teorik bir karşılaştırma yaparak, finansal kiralama işlemlerinin Vergi Usul Kanunu (VUK) ve BOBİ FRS açısından kiralayan ve kiracı perspektifinden benzerliklerini ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Araştırmada, finansal kiralama işlemleri, kiralayan-kiracı ilişkisi bağlamında ele alınmış ve VUK ile BOBİ FRS arasındaki benzerlikler ile farklılıklar tablo halinde sunulmuştur. Ayrıca, belirli bir uygulama üzerinden karşılaştırmalı açıklamalar yapılmıştır. Çalışma kapsamında dikkat çeken farklılıklar arasında, kiracının maddi veya maddi olmayan varlıkların raporlanmasına yönelik farklı yaklaşımlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the inclination towards alternative financing sources holds increasing importance for businesses operating in developing countries. Financial leasing has been one of the most frequently preferred financing methods for businesses and has been in use for many years both globally and in Turkey. Under the Turkish Accounting Standard 17 (TAS 17 - Leasing Transactions Standard), financial leasing transactions are defined as agreements in which all risks and rewards associated with the ownership of an asset are transferred. However, the continuous changes in legal regulations have led to the necessity for new adjustments in financial leasing processes for both lenders and lessees. The aim of this study is to conduct a theoretical comparison within the framework of the Financial Reporting Standard for Large and Medium-Sized Entities (FRS for LMEs) to identify the similarities and differences in financial leasing transactions from the perspectives of the Tax Procedure Law (TPL) and the FRS for LMEs concerning both lessors and lessees. In the research, financial leasing transactions were analyzed within the context of lessor-lessee relationships, and the similarities and differences between TPL and the FRS for LMEs were presented in a tabular format. Additionally, comparative explanations were provided through a specific application. Among the notable differences identified in the study are the varying approaches to reporting tangible and intangible assets by lessees.