Finansal kiralama işlemlerinin Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standardı 17 açısından muhasebeleştirilmesine yönelik bir uygulama
Financial leasing transaction of Tax Procedure Law and in terms of Turkey Accounting Standart 17 to an application
  1. Tez No: 376618
  2. Yazar: NESLİHAN AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küreselleşen dünyada, işletmelerin diğer işletmeler ile rekabet edebilmeleri ve rekabet gücünü artırabilmeleri; gerçekleşen yenilikleri takip edip, bu yeniliklere uyum sağlayabilmeleri ile mümkündür. İşletmeler gelişen teknolojiye uyum sağlamak ve büyümek için yeni yatırımlara ihtiyaç duyarlar. Ancak bu yatırımların finansmanının her zaman işletmenin özkaynakları ile karşılanması mümkün değildir. Günümüzde özellikle enflasyonist ekonomilerde, işletmelerin yatırımlarını yenileyebilmeleri için gerekli olan fon kaynağının yüksek tutarda olması, işletmenin finansman ihtiyacını karşılamada alternatif bir yöntem olan finansal kiralama yönteminin tercih edilmesine neden olmaktadır. Bu doğrultuda, finansal kiralama sektörünün ülke ekonomisi açısından da önemi gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde finansal kiralama işlemleri, 3226 Sayılı Finansal Kiralama Kanunu ile yasal güvence altına alınmıştır. Daha sonra Vergi Usul Kanunu'nda yapılan diğer yasal düzenlemeler ile finansal kiralama işlemlerinin muhasebeleştirilmesinde kısmen de olsa Uluslararası Muhasebe Standartlarına uyum sağlanmıştır. Çalışmanın amacı, kiralama işlemlerine ilişkin muhasebe uygulamaları arasındaki farkları bir uygulama örneği ile ortaya koymaktır. Bu bağlamda finansal kiralama işlemleri ülkemizdeki vergisel düzenlemeler ve TMS 17 Kiralama İşlemleri Standardına göre ayrı ayrı ele alınarak incelenmiş ve tespitler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, competitiveness with other businesses and enterprises to maximize the competitiveness, to follow the innovations occurring it is possible to be able to adapt to new challenges. Businesses adapt to developing technology and new investments they need order to grow. However, the financing of these investments always be supply with the company's equity is not possible. Nowadays, especially in inflationist economies business investment in order to renew their highest amount of funding required to be in the business to supply the financing needs of an alternative method, which is why is preferred that Financial leases. In this respect, the financial leasing sector in terms of the importance of the country's economy is increasing day by day. In our country legally with the financial leasing Financial Leasing Law No. 3226 is secured. Then the in the Law on Tax Procedure with other legal regulations For accounting transaction of leasing transactions at least partially International Accounting Standards have achieved harmonization. The purpose of the study, the differences between accounting practices related to leasing transactions with the example of an application is put reveals. In this context, our country financial leasing transactions tax regulations and TMS 17 Leases handled separately according to the standards identified were examined, and were put forward.